GN 42/2019 Archiwum

Zmiana dowódcy świętokrzyskich terytarialsów

W najbliższy piątek dowodzenie 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej obejmie płk Grzegorz Motak. Dotychczasowy jej dowódca płk Artur Barański podejmie zadanie formowania 16 brygady WOT w województwie dolnośląskim

Taka informację podał dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła podczas przysięgi 150 nowych żołnierzy WOT w Kielcach.

- Oficjalne przekazanie dowództwa odbędzie się 27 września, w dniu naszego święta. Pułkownik Barański odejdzie na nowy ważny odcinek pracy. Żołnierska to rzecz. Jesteśmy żołnierzami zawodowymi i musimy być dyspozycyjni - podkreślił gen. Kukuła zaznaczając, że jest to decyzja ministra obrony narodowej.

- Oczywiście przed nowym wyzwaniem są pewnego rodzaju obawy, czy w nowym miejscu formowanie brygady będzie przebiegać tak sprawnie jak w województwie świętokrzyskim. Jestem jednak przekonany, że w stu procentach będę wykorzystywał swoje doświadczenie jakie nabyłem tutaj w świętokrzyskim - powiedział płk Barański.

Zmiana dowódcy świętokrzyskich terytarialsów   Gen. Wiesław Kukuła i płk Artur Barański. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Płk Artur Barański został dowódcą 10. Świętokrzyskiej Brygady 15 stycznia 2018 roku. Doprowadził do utworzenia 101. Batalionu Piechoty Lekkiej w Kielcach i 102. Batalionu w Sandomierzu. W rozmowie z dziennikarzami Gościa Niedzielnego opowiadał o tworzeniu 102. Batalionu Piechoty Lekkiej w Sandomierzu.

- Batalion sandomierski docelowo ma liczyć ponad 600 żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową oraz  50 żołnierzy zawodowych. O służbę w sandomierskim batalionie może ubiegać się każdy, kto jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej - poinformował płk A. Barański.

Jak podkreślił na żołnierzy 102 blp czekają  w pełni przygotowane i odnowione pomieszczenia koszarowe, które zostały wydzielone z zasobów 3 Batalionu Radio-Technicznego w Sandomierzu. - Pomieszczenia te spełniają bardzo wysokie standardy i obejmują wszelkie kryteria dotyczące pomieszczeń służących do wykonywania zadań służbowych - dodał.

Mówiąc o zadaniach terytorialsów podkreślił, że ich misją jest łączenie zadań obronnych i gotowość do niesienia pomocy ludności. - Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą - podkreślał płk A. Barański. Przypomniał także, że świętokrzyscy terytorialsi stanęli już wiele razy na wysokości zadania w sytuacjach kryzysowych niosąc pomoc ludności oraz wspierając inne służby.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama