GN 42/2019 Archiwum

Jacek Czech wicemistrzem świata

Pochodzący z Wielowsi Jacek Czech zajął drugie miejsce w pływackich mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych w Londynie i wywalczył wyjazd na paraolimpiadę do Tokio.

Pływak startował w kategorii S2 stylem grzbietowym na dystansie 50 metrów. W finale uległ tylko Rosjaninowi Alexandrowi Makarowi, uzyskując czas 58,82 sek., co jest jego rekordem życiowym.

Jacek Czech jest jednym z najbardziej doświadczonych pływaków w polskiej reprezentacji, startuje bowiem od ponad 15 lat.

– Jest to przełomowy rok i niezwykłe osiągnięcie. W sercu czuję radość i dumę. Zdobyłem medal, pobiłem rekord życiowy i uzyskałem kwalifikację na paraolimpiadę do Tokio. Ten sukces okupiony był wielkim poświęceniem, pracą i dużymi wyrzeczeniami. Jeszcze kilka miesięcy temu walczyłem z kontuzją i nie wiedziałem czy będę w ogóle jeszcze pływał. Potem pojawiło się światełko nadziei i wróciłem do treningów. Chciałbym podziękować wspaniałym ludziom, których spotkałem w ośrodku w Zakopanem: wspaniałych trenerów i zawodników, którzy mobilizowali mnie i wspierali w przygotowaniach. Ten sukces pokazuje, ze warto mieć marzenia i cele, które dzięki wytężonej pracy można zrealizować - podkreślał Jacek Czech.

- Przede mną dużo wyzwań i zabiegania o środki i sponsorów na przygotowania do paraolimpiady. Nie jest to łatwe w przypadku sportowców niepełnosprawnych, ale mam nadzieję, że wszystko się uda. Wierzę także, że uda się jeszcze poprawić wyniki i liczę na to, że będę mieć zagwarantowane środki, by się przygotować. Zdobyty medal to motywacja do dalszej pracy i walki o medale w Tokio - dodał Jacek Czech.

Jacek Czech wicemistrzem świata   Podczas występów w Londynie. Archiwum prywatne

- Sukces Jacka to efekt jego bardzo ciężkie pracy na zgrupowaniach w Zakopanem. Trenował bardzo ciężko. Poranny trening na basenie, potem trening siłowy a do tego jeszcze rehabilitacja i fizjoterapia. Osiągnięty sukces to połączenie świetnej formy, która przyszła na te występy, siły jego charakteru i pogody ducha. Cieszą uzyskane czasy, ten z rekordem życiowym, ale także ten w starcie na 100 metrów stylem grzbietowy – mówił Przemysław Czech, team lider polskiej kadry, a prywatnie brat pływaka.

Jacek Czech wicemistrzem świata   Jacek Czech ze zdobytym medalem. Archiwum prywatne

Jacek Czech mając 18 lat złamał kręgosłup skacząc do wody. Mimo niepełnosprawności jest człowiekiem wielkiego charakteru. Nie tylko trenuje z wielkimi sukcesami pływanie, ale wciąż walczy, by stanąć na nogi.

Jest utytułowanym pływakiem, który zdobywał medale na największych zawodach w rangi mistrzostw Polski, Europy i świata.

Czytaj więcej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama