Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jaki był ten rok?

Wspominamy najważniejsze wydarzenia z życia naszej diecezji w minionym, 2018 roku.

Było pobożnie, inspirująco, wspólnotowo.

Styczeń Jaki był ten rok?   Chrystus objawia się każdemu

W ponad dwudziestu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami miast i miejscowości diecezji sandomierskiej, uczestniczyły tysiące osób. Te uliczne jasełka wpisały się na dobre w tradycję naszej diecezji. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Bóg jest dla wszystkich”. Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych mędrców, pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano. W kilku parafiach orszaki zorganizowano po raz pierwszy i cieszyły się one dużą frekwencją. W tym roku podczas orszaków organizowano zbiórkę charytatywną słodyczy i środków czystości dla Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie.

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Jaki był ten rok?   W Radomyślu nad Sanem 21 stycznia odbył się jubileusz misji w ramach obchodzonej 200-lecia diecezji sandomierskiej. Podczas wspólnego spotkania dziękowano za posługę wielu misjonarzy w historii diecezji, modlono się za kapłanów, osoby zakonne i świeckie aktualnie posługujące na misjach oraz o nowe powołania misyjne. Na jubileusz misji przybyły z całej diecezji dziecięce i młodzieżowe grupy kolędników misyjnych, które w okresie bożonarodzeniowym przedstawiały jasełka oraz kwestowały na rzecz misjonarzy. W jubileuszowym spotkaniu wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, bo senior Edward Frankowski oraz zaproszony gość, bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, który wiele lat posługiwał na misjach. Misyjne spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu chóru młodzieży z Ukrainy, która uczy się w tarnobrzeskich szkołach średnich.

Luty

Powołani, posłani i obdarowani

Jaki był ten rok?   W ramach obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej 1 lutego, w wigilię święta Ofiarowania Pańskiego, w sanktuarium na Świętym Krzyżu obchodzono Jubileusz Osób Konsekrowanych. Podczas wspólnego spotkania dziękowano Bogu za posługę sióstr, braci i kapłanów zakonnych w ciągu dwóch wieków istnienia diecezji oraz modlono się o dar świętości życia osób konsekrowanych i liczne powołania zakonne.

Na wspólną modlitwę przybyli siostry, bracia i ojcowie ze wspólnot zakonnych znajdujących się w diecezji. W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszony gość, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Powołanie i służba

Jaki był ten rok?   W Sandomierzu 17 lutego odbył się jubileusz służby zdrowia. W kościele pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata wspólnie dziękowano za posługę osób leczących i posługującym chorym w 200-letniej historii diecezji oraz modlono się w intencji lekarzy, pielęgniarek i osób opiekujących się chorymi.

Na spotkanie przybyły delegacje szpitali, białej służby, ratownictwa medycznego, PCK i placówek medycznych z terenu diecezji. Obecni byli także poseł Marek Kwitek oraz Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. W jubileuszowym dziękczynieniu wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, bo senior Edward Frankowski oraz zaproszony gość, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, który pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy