Wspominamy najważniejsze wydarzenia z życia naszej diecezji w minionym, 2018 roku.
Marzec
Prowadzić ku pełni
W Sandomierzu 3 marca odbył się jubileusz pracowników oświaty. Na diecezjalny jubileusz przybyli dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz pracownicy oświaty. Obecni byli także Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, Tomasz Pleban, zastępca Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Kształcenia Nauczycieli. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem bp. Edwarda Frankowskiego, ks. dr hab. Andrzeja Kicińskiego z KUL oraz wielu kapłanów, na co dzień katechizujących w szkołach.
Kompendium wiedzy
Z racji obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej podjęto szereg inicjatyw o charakterze religijnym, naukowym, kulturalnym i wydawniczym.
Jedną z nich był Rocznik Diecezji Sandomierskiej. Dzieło to łączy dwie przestrzenie: przeszłości – ukazując historię diecezji sandomierskiej, oraz teraźniejszości – prezentując jej dzisiejszy obraz.
Pierwszy tom ukazuje historię diecezji i poszczególnych parafii. To tu znalazły się informacje wstępne, a więc wezwanie parafii, przynależność administracyjna, adres, telefon, strona internetowa, e-mail. Przy każdej parafii znalazły się dwa zdjęcia. Pierwsze z nich ukazuje zewnętrzną bryłę kościoła, drugie zaś prezentuje wnętrze świątyni bądź jej charakterystyczny element.
Drugi tom Rocznika ma charakter personalny i zawiera sylwetki duchownych.
Służcie Chrystusowi i wspólnocie
W bazylice katedralnej w Sandomierzu 18 marca odbył się uroczysty obrzęd błogosławieństwa i posłania nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Po odbyciu formacji duchowej, teologicznej i praktycznej skoncentrowanej wokół sakramentu Eucharystii, 57 kandydatów wyraziło gotowość do podjęcia tej posługi w swoich wspólnotach. Liturgii koncelebrowanej przez kapłanów z parafii pochodzenia kandydatów przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Po homilii kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy wyrazili swoją gotowość do posługi Najświętszej Eucharystii i zostali pobłogosławieni przez biskupa. Po Mszy św. każdy z nadzwyczajnych szafarzy otrzymał dekret uprawniający go do wypełniania tej posługi oraz stosowną legitymację.
Kwiecień
Wizja naszego kapłaństwa
W ramach obchodzonej 200-lecia diecezji sandomierskiej 7 kwietnia swój jubileusz świętowali kapłani. Obchody poprzedziły rekolekcje ewangelizacyjne dla księży prowadzone przez grupę Nowej Ewangelizacji w sandomierskim seminarium.
Centralnym momentem dnia była Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza wraz z bpem seniorem Edwardem Frankowskim, którą koncelebrowali kapłani z sandomierskiego seminarium. W modlitwie jubileuszowej uczestniczyli także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
To jest wasz czas
Pośród inicjatyw i celebracji związanych z 200-leciem diecezji sandomierskiej, nie mogło zabraknąć jubileuszu wiernych świeckich, który odbył się 21 kwietnia w Sandomierzu. Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego z Torunia, który przed laty współpracował na misjach w Zambii z pochodzącym z diecezji sandomierskiej kardynałem Adamem Kozłowieckim SJ.
Eucharystię koncelebrował bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z licznymi duszpasterzami. Na wspólnej modlitwie zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń, ruchów katolickich i dekanalnych zespołów synodalnych oraz wielu świeckich z całej diecezji.
Po Mszy św. odbyła się konferencja o roli świeckich. W pierwszym wystąpieniu, historyk i regionalista dr Roman Chyła mówił o apostolacie katolików świeckich na przestrzeni 200 lat diecezji sandomierskiej. W drugim wystąpieniu Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny i prezes KAI, skoncentrował się na zadaniach i roli katolików świeckich we współczesnym świecie.
Historia zapisana w pamiątkach i wspomnieniach
Dnia 26 kwietnia otwarto wystawę z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej w Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
W Muzeum Diecezjalnym została otwarta ekspozycja poświęcona osobom duchownym i zakonnym diecezji sandomierskiej, oraz ważniejszym wydarzeniom religijnym. Z kolei w Muzeum Okręgowym na Zamku Królewskim zaprezentowano wystawę poświęconą wybitnym przedstawicielom laikatu, którzy żyli i działali na terenie diecezji, bądź z niej pochodzili.