Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jaki był ten rok?

Wspominamy najważniejsze wydarzenia z życia naszej diecezji w minionym, 2018 roku.

Maj

Jubileusz młodych

Jaki był ten rok?   Od 29 kwietnia do 1 maja odbywało się jubileuszowe Spotkanie Młodych Diecezji Sandomierskiej. Młodym gościny użyczyły parafie dekanatu Zawichost, zaś spotkania formacyjne odbywały się w trzech kościołach stacyjnych w Dwikozach, Zawichoście i Annopolu.

Jesteście w świecie, by go przemieniać

Jaki był ten rok?   W ramach obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej 5 maja swój jubileusz świętowali ludzie pracy.

Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej, na którą przybyli przedstawiciele zakładów pracy z diecezji, rzemieślnicy zrzeszeni w cechach oraz izbach rzemieślniczych całego regionu, przedstawiciele grup zawodowych oraz związków pracowniczych. Obecni byli także świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Gościem spotkania był abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który w ramach KEP jest przewodniczącym Rady ds. Społecznych oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Majówka na wiślanej fali

Jaki był ten rok?   Niezwykła majówka odbyła się 19 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w Sandomierzu. Na zaproszenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza i kapitana statku „Syrenka” Tadeusza Prokopa, na wspólny rejs po Wiśle wyruszyło 170 osób.

Pośród uczestników byli przedstawiciele parlamentarzystów, władz miasta, kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium, młodzież z ruchów duszpasterskich, mieszkańcy Sandomierza, a także grono turystów.

Czerwiec

Jesteście skarbem Kościoła i narodu

Jaki był ten rok?   Jubileuszowe spotkanie rodzin odbyło się 2 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim i połączone było z centralnymi obchodami Roku Rodziny w całym powiecie.

Obchody rozpoczęła Msza św. na stadionie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której przewodniczył bp Jan Wątroba, przewodniczący Komisji ds. Rodziny przy KEP. Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski wraz z licznymi kapłanami.

Po Mszy św. biskupi osobiście złożyli gratulacje wszystkim 128 parom świętującym srebrny jubileusz małżeństwa, wręczając im figurkę Świętej Rodziny oraz specjalny dyplom jubileuszowy.

Rada Miasta uczciła jubileusz diecezji

Jaki był ten rok?   15 czerwca, w przeddzień centralnych obchodów jubileuszu 200-lecia diecezji, rada miasta podczas 61. uroczystej sesji podjęła uchwałę doceniającą zasługi diecezji w kształtowaniu i rozwoju dziedzictwa religijnego, kulturowego i społecznego Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez obecnych radnych. Jej tekst został przekazany na ręce bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Ziemia mówiąca Bogu TAK

Jaki był ten rok?   Główne obchody jubileuszu 200-lecia diecezji ks. Tomasz Lis /Foto Gość Msza św. odprawiona 16 czerwca w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Na wspólne dziękczynienie do sandomierskiej bazyliki katedralnej przybyło prawie 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele obu izb parlamentarnych, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą świętokrzyskim, władz samorządowych z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

Witraż wiernością malowany

Jaki był ten rok?   Prawie 150 chórzystów, muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, soliści i kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski stworzyli przepiękne widowisko muzyczne, którego premiera odbyła się 30 czerwca, dokładnie 200 lat od wydania bulli papieża Piusa VII, na mocy której utworzono diecezję sandomierską.

Libretto pod tytułem "Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany", które posłużyło do skomponowania oratorium, napisał ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii Strzegom.

Miejscem premierowego wykonania oratorium były ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Niezwykły chór wraz z solistami, który zaprezentował oratorium, utworzyły osoby z kilku chórów działających w diecezji, młodzi z grupy OreMuz oraz ruchów duszpasterskich, wspomagani przez chór Voce Angeli z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej. Partie solowe wykonali: Joanna Wydorska, Aleksandra Gudzio, Karol Lizak, Marcin Wasilewski-Kruk, zaś rolę narratora odegrał Piotr Piecha.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy