Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sukces po śmierci

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Mariana Ruzamskiego w Tarnobrzegu.

Decyzją Rady Miasta Tarnobrzega obecny rok został ogłoszony Rokiem Mariana Ruzamskiego, wybitnego malarza, fraszkopisarza, erudyty. Podczas inauguracji w TDK Renata Domka, naczelnik Wydziału Promocji, Sportu i Kultury, przedstawiła program obchodów, w którym zawarte zostały propozycje skierowane do wszystkich mieszkańców miasta – od najmłodszych po najstarszych. – Ponieważ poznanie artysty należałoby zacząć od zaprezentowania jego twórczości, stąd pierwszym i chyba jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku będzie wystawa jego prac, która pod koniec marca zostanie otwarta w zamku dzikowskim, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega – informowała naczelnik WPSiK.

Na Dni Tarnobrzega, które odbędą się w ostatni weekend maja, organizatorzy  zaplanowali finał konkursu na rysunek do fraszek autorstwa Mariana Ruzamskiego. – Propozycja skierowana jest do dzieci – wyjaśniała Renata Domka. – Najlepsze, najpiękniejsze prace zostaną zamieszczone jako ilustracje w wydaniu książkowym tych humorystycznych utworów malarza.

W okresie wakacyjnym odbędą się dwa plenery malarskie dla dzieci i młodzieży oraz międzynarodowy dla dorosłych artystów, których zadaniem będzie stworzenie prac inspirowanych spuścizną malarską Mariana Ruzamskiego.

Na jesień planowane są: spotkanie z reżyserem filmu przybliżającego postać malarza oraz promocja książki, stanowiącej zbiór rozproszonych pism artysty. Uroczyste zakończenie i podsumowanie Roku Mariana Ruzamskiego odbędzie się w grudniu.

Naczelnik WPSiK poinformowała ponadto, iż w ramach specjalnego suweniru będzie można nabyć okolicznościową monetę upamiętniającą obchody.

Podczas inauguracji głos zabrał także Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, które wnioskowało o ogłoszenie roku 2015 Rokiem Mariana Ruzamskiego. – Pragnę podkreślić, że moją wiedzę na temat Ruzamskiego i fascynację jego osobowością i twórczością zawdzięczam przede wszystkim śp. Alicji Pawlas-Oniskowej, córki doktorostwa Janiny i Eugeniusza Pawlasów, wielkich przyjaciół malarza – podkreślił T. Zych.

W swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze wydarzenia z życia malarza, który przyszedł na świat 2 lutego 1889 r. w Lipniku koło Bielska Białej. Jego matką była Wanda Eufrozyna Neuman z domu Plassiard. Ojciec Antoni w dwa lata po narodzinach młodszego syna zmienił nazwisko na Ruzamski, będące odwrotnością jego rodowej godności „Mazur”, do której dodał przyrostek „-ski”. Szkołę Powszechną przyszły malarz ukończył we Frysztaku, a następnie elitarne wówczas krakowskie Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego. Po uzyskaniu matury w roku 1908 przestąpił szacowne mury Akademii Sztuk Pięknych, zreformowanej przez Juliana Fałata. Na swych profesorów wybrał Jacka Malczewskiego oraz Leona Wyczółkowskiego, z którym utrzymywał kontakty jeszcze w kilkanaście lat po zakończeniu studiów, o czym pisał w jednym z listów, informując jego adresata o kilkutygodniowym pobycie mistrza w Tarnobrzegu w roku 1924 i wspólnych wyprawach do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego uwiecznionych na obrazach. 

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy