Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Pomoc z Niemiec

W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika gościła delegacja z Dolnej Frankonii, która przyjechała z bardzo konkretną pomocą.

Jest to kontynuacja wsparcia ze strony Deutschhaus-Gymnasium z Würzburga i Fundacji Europafels z Ochsenfurt, od 10 lat współpracujących z tarnobrzeską szkołą, które w początkach kwietnia za jej pośrednictwem przekazały 20 ton darów dla miejscowości podkijowskich oraz obwodu lwowskiego. Tym razem Michael Schmitt dyrektora Deutschhaus-Gymnasium z Würzburga oraz Norbert Baur, reprezentujący Fundację Europafels przyjechali, aby przekazać blisko 22 tysiące euro, jakie zgromadzili dzięki datkom przekazywanym przez mieszkańców frankońskich miejscowości.

- Nasza obecność w Tarnobrzegu to znak łączącej nas przyjaźni i 10-letniej współpracy. Pomoc, którą dzisiaj przekazujemy, jest możliwa dzięki rodzicom naszych uczniów, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni, oraz instytucjom współpracującym z Fundacją Europafels. Podziękowania kieruję także w stronę Tomasza Stróża, dyrektora liceum, ale przede wszystkim całej szkolnej społeczności, bo dzięki temu, iż jesteśmy partnerami, wiemy, iż pieniądze zostaną rozdysponowane w sposób celowy, trafiając do ludzi bardzo ich potrzebujących - powiedział Michael Schmitt.

Norbert Baur, który w kwietniu przywiózł dary i był świadkiem pomocy niesionej przez Polaków uchodźcom z Ukrainy i jej obywateli, którzy pozostali w swym kraju, wyraził ogromne uznanie dla postawy polskiego społeczeństwa.

- Cieszę się, że możemy chociaż taki mały kamyk ze swej strony dołożyć do tej wielkiego wsparcia dla Ukrainy, idącego z Polski - dodał N. Baur, emerytowany, wieloletni dyrektor Deutschhaus-Gymnasium i przedstawiciel Fundacji Europafels.

Goście z Niemiec wspólnie z dyrektorem tarnobrzeskiego liceum uzgodnili, iż przywieziona przez nich dotacja zostanie przekazana Fundacji Domy Wspólnoty "Chleb Życia", prowadzonej przez s. Małgorzatę Chmielewską.

- Nasza decyzja podyktowana jest wieloletnią współpracą fundacji, której szefuje s. Małgorzata Chmielewska, z liceum. Niejednokrotnie fundowała stypendia dla naszych uczniów, w tym dla pochodzących z Ukrainy, które są kontynuowane także przez okres studiów. My ze swej strony zaś organizujemy świąteczne zbiórki żywności. Obecnie pod opieką Wspólnoty Chleb Życia jest 60 uchodźców z Ukrainy, w tym samotne matki z dziećmi niepełnosprawnymi, osoby niemające dokąd wrócić, bo ich domy nie istnieją, nikt tam na nich nie czeka. Naturalnie z pomocy skorzystają również polscy obywatele, który fundacja się opiekuje. Pieniądze zatem trafią w bardzo dobre ręce i zostaną należycie spożytkowane - podkreślił Tomasz Stróż.

O akcji pomocowej zorganizowanej w kwietniu tego roku, w którą osobiście zaangażował się także ks. Klaus Köfer, proboszcz jednej z parafii w Dolnej Frankonii, który osobiście przyprowadził tira z 20 tonami żywności, można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy