Po 6 latach studiów seminaryjnych przyszedł czas przekuć wiedzę na praktykę. Dziewięciu nowych kapłanów rusza do posługi duszpasterskiej. Kim są, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania, pasje?
dk. Damian Surowiec
Pochodzi z parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim. Ukończył technikum hotelarskie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Po zdaniu matury pracował w Zamku w Baranowie Sandomierskim, jako przewodnik turystyczny. Do wstąpienia do seminarium przekonała go… koleżanka, z którą wybrał się na Mszę św. z modlitwą o uwolnienie. Podczas Eucharystii zrozumiał, że pragnieniem Pana Jezusa dla niego jest zostanie księdzem. Kapłaństwo wyobraża sobie jako przeżywanie życia w szczególnej bliskości z Panem Bogiem i z tej bliskości ma wypływać służba drugiemu człowiekowi. W seminarium pokochał Eucharystię i nauczył się języka migowego. Interesuje się śpiewem, poznawaniem różnych technik wokalnych. Poza tym lubi słuchać muzykę rozrywkową, jazz i muzykę klasyczną. Pracę magisterską napisałem na temat: "Kryzys tożsamości ojca w rodzinie i postulaty jego przezwyciężenia. Studium katechetyczne w świetle nauczania papieża Franciszka i literatury polskojęzycznej". Mottem umieszczonym na prymicyjnym obrazku są słowa: "bylebym tylko dokończył biegu i posługiwania, które otrzymałem od Pana Jezusa: [bylebym] dał świadectwo o Ewangelii łaski Bożej".
dk. Adrian Trybulskidk. Adrian Trybulski
Pochodzi z parafii Narodzenia NMP w Racławicach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Przez 10 lat był stypendystą Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Chciał zostać geodetą, ale w klasie maturalnej obudziło się w nim powołanie. Decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Jego pasją jest fotografia. W seminarium rozwinął swoje umiejętności, projektując różnego rodzaju grafiki. Sam zaprojektował sobie obrazek prymicyjny, na którym zamieścił słowa: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje". Na zakończenie studiów seminaryjnych napisał pracę magisterską pt. „Miłość istotą chrześcijaństwa w nauczaniu papieża Franciszka”. Kapłaństwo jest dla niego przybliżeniem Boga człowiekowi.
Dk. Bartosz Wawrzkiewiczdk. Bartosz Wawrzkiewicz
Pochodzi z Osieka, urodził się w Staszowie, liceum ukończył w tarnobrzeskim "Górniku". Pierwsze myśli o kapłaństwie pojawiły się u niego jeszcze przed szkołą średnią. Bezpośrednio po maturze nie odważył się wstąpić do seminarium, ale rok później już nie był w stanie dłużej się opierać temu, co działo się w jego wnętrzu. Interesuje się duchowością i psychologią. Lubi słuchać muzyki z dobrym przekazem, niezależnie od gatunku. Jego marzeniem jest dłuższa wędrówka z plecakiem po górach albo jakiś etap na Camino, a także wyjazd na Islandię. W seminarium był zaangażowany w tworzenie czasopisma „Powołania”, dzięki czemu zdobył umiejętności związane z grafiką komputerową i dziennikarstwem. Praca magisterską napisał pt. "Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II”. Kapłaństwo rozumie jako bycie ojcem dla powierzonych sobie ludzi, czyli branie za nich odpowiedzialności i dawanie im siebie. Na obrazku prymicyjnym napisał: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony".