Po 6 latach studiów seminaryjnych przyszedł czas przekuć wiedzę na praktykę. Dziewięciu nowych kapłanów rusza do posługi duszpasterskiej. Kim są, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania, pasje?
dk. Paweł Kida
Pochodzi z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim. Ukończył liceum o profilu matematyczno-geograficznym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Nowej Sarzynie. Jego historia powołania, jak sam podkreśla, jest bardzo prosta. Od małego chciał zostać księdzem. Decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął kilka miesięcy przed maturą, w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Pracę magisterska napisał pt. "Umiłowanie Eucharystii w nauczaniu Benedykta XVI". Kapłaństwo jest dla niego ofiarą ze swojego życia dla Kościoła oraz wielkim darem łaski. W pracy duszpasterskiej chciałby prowadzić ludzi do świadomego uczestnictwa w Eucharystii i w pozostałych sakramentach. Interesuje się hagiografią (życiem świętych), a co z tym się wiąże także historią Kościoła. Lubi spędzać czas w kuchni, gotując różne potrawy. Jako hasło wybrał słowa: "Bóg jest miłością. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia".
dk. Paweł Klusekdk. Paweł Klusek
Jest parafianinem sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do egzaminu dojrzałości przystąpił w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Święt. Od dzieciństwa jest związany z Kościołem. Po przyjęciu pierwszej Komunii Świętej zaczął służyć jako ministrant. O jego powołaniu do kapłaństwa zadecydowała formacja w KSM-ie oraz pielgrzymki na Jasną Górę. Ostateczną decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął na dwa miesiące przed maturą. W seminarium nauczył się organizowania czasu oraz pracy w grupie. Jego największą pasją jest dbanie o piękno liturgii. Interesuje się także muzyką, dobrą książką i grą w planszówki. Na zakończenie studiów seminaryjnych napisał pracę magisterską pt. "Życie w Bogu w świetle encyklik trynitarnych Jana Pawła II". Jak mówi, kapłaństwo jest dla niego drogą do rozwoju relacji z Bogiem, wspólnym dążeniem do celu, jakim jest niebo. Na obrazku prymicyjnym zamieścił słowa: "Nie lękajcie się, Bóg jest Miłością".
dk. Mateusz Kobylarzdk. Mateusz Kobylarz
Pochodzi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu. Uczęszczał do Liceum Profilowanego RCEZ w Nisku. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu, które zwieńczył pracą magisterską z teologii molarnej pt. "Ocena ingerencji w prokreację ludzką w świetle Magisterium Kościoła". Punktem przełomowym w podjęciu ostatecznej decyzji o wstąpieniu do seminarium były dla niego rekolekcje ignacjańskie w Bliznem. Interesuje się duchowością ignacjańską, karmelitańską oraz zagadnieniami z styku duchowości i psychologii. Kapłaństwo to dla niego przede wszystkim poświęcanie się, spalanie, uświęcanie i prowadzenie powierzonych sobie ludzi do Chrystusa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: "Kto trwa we mnie a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze mnie nic nie możecie uczynić".