W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego rozpoczęły się doroczne uroczystości odpustowe.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oraz liczni kapłani. W modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, żołnierze, policjanci oraz rzesza pielgrzymów.
Ordynariusz sandomierski wyjaśnił w homilii genezę święta, które związane jest z odnalezieniem przez św. Helenę krzyża Pana Jezusa oraz innych relikwii męki Pańskiej. Zauważył, że krzyż wywyższany jest podczas każdej Mszy św.
Biskup ordynariusz podczas homilii.- Liturgia mówi nam, że "Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16). Za to składamy dziękczynienie Bogu w Trójcy Świętej jedynemu. Chrystus nie zadowala się jednak nawet najpiękniejszymi modlitwami. Słowa niewiele kosztują, a współczesne czasy cechują dewaluacja słowa oraz celowe zmienianie jego sensu. Tempora mutantur et nos mutamur in illis. Czasy się zmieniają i my zmieniamy się z nimi. Tę średniowieczną maksymę można by dzisiaj doprecyzować: Zmieniamy się wraz ze zmianą słów. To przecież "słowo" kształtuje w znacznej mierze nasze życie. Najwymowniejszym tego przykładem jest ideologia gender, rozprzestrzeniająca się niczym plama oleju na krystalicznej tafli wody - mówił kaznodzieja.
Jak podkreślił hierarcha, najbardziej cierpi na tym miłość. Jezus Chrystus chce natomiast, aby nasza miłość była podobna do Jego miłości - ofiarna i hojna, bezwarunkowa i bezinteresowna, przekraczająca aktualne potrzeby i sprawdzone formy - abyśmy kochali innych tak samo, jak On nas ukochał.