Nowy numer 42/2020 Archiwum

Tarnobrzeg. Szczęśliwy dom

- Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie powstał Dzienny Dom Senior Plus i że zostałam do niego przyjęta - mówi pani Zdzisława Śmigała.

W dawnym budynku Zarządu Dóbr Dzikowskich, stojącym przy ul. Sandomierskiej, w poniedziałek otworzył swoje podwoje Dzienny Dom Senior Plus. W Tarnobrzegu jest to druga tego typu placówka, po działającym od 25 lat Domu Dziennego Pobytu, mieszczącym się przy ul. Kopernika.

- Pierwsi uczestnicy, ku naszemu zaskoczeniu, stawili się niemal w komplecie. Z oferty Dziennego Domu docelowo będzie korzystać 50 osób w wieku powyżej 60 lat. Obecnie najstarszymi uczestnikami są dwie osoby, które ukończyły 91 lat, ale są niezwykle sprawne, samodzielne - mówi Małgorzata Gazarkiewicz, kierownik placówki prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dzień otwarcia domu był długo wyczekiwany przez starszych tarnobrzeżan, którzy od lat zabiegali o utworzenie tego miejsca. Na liście oczekujących na przyjęcie widniało ponad 100 nazwisk. Po konsultacjach i weryfikacji przyjętych zostało 50 osób.

- Od pierwszego dnia było widać, jak drugi dom był potrzebny. Jestem bardzo mile i pozytywnie zaskoczona atmosferą, jaką uczestnicy wytworzyli. Pragną być razem, poznać się, chcą przebywać w jednej sali, by w ten sposób łatwiej i szybciej się zintegrować. Mam nadzieję, że nasze wspólne relacje - pracowników i uczestników - będą tak sympatyczne, jak w tych pierwszych dniach - mówi M. Gazarkiewicz.

Opieką oraz prowadzeniem zajęć zajmuje się czworo pracowników, którzy proponują prace plastyczne, manualne, naukę obsługi komputera i internetu oraz zajęcia z gotowania i pieczenia. Uczestnicy mają do dyspozycji także różnego rodzaju gry, także planszowe, a jedna z pań zaproponowała naukę gry w brydża. Planowane są również spotkania ze specjalistami, interesującymi osobowościami.

- Jutro odwiedzi nas funkcjonariusz policji, który, w związku z ostatnimi zmasowanymi działaniami oszustów w naszym regionie, będzie przestrzegał seniorów, jak ustrzec się zagrożeń, by nie stać się ofiarą przestępstwa - informuje kierownik Dziennego Domu. - Czasu na nudę z pewnością nie będzie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama