Dzieła wybitnych polskich i ukraińskich artystów zostaną wystawione na wielkiej aukcji charytatywnej.
Obrazy olejne, pastele, akwarele, grafiki oraz rysunki wybitnych współczesnych artystów polskich i ukraińskich, m.in. Krzysztofa Bartnika, Karoliny Bednarskiej, Stanisława Dziubaka, Jolanty Jakimy-Zerek, Kateriny Kornijczuk, Macieja Majewskiego, Aleksandra Olchov, Aleksandry Opalińskiej, Natalii Pastuszenko, Jana Rockiego, Mariana Ruzamskiego, Marka Saka, Michała Smółki, Sabiny Ungeheuer-Dyś, Bożeny Wojtowicz-Ślęzak, Jana Ziarnowskiego i Aleksandry Zuba-Benn będzie można licytować już 1 grudnia podczas wielkiej aukcji dzieł sztuki na rzecz ratowania polskiego kościoła pw. świętych Cyryla i Metodego w Lubieszowie na Ukrainie, która odbędzie się w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega - Zamku Tarnowskich. Organizatorem aukcji jest Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
- Po rozmowie z ks. Andrzejem Kwiczalą, proboszczem parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Lubieszowie na Wołyniu, postanowiliśmy wspomóc tamtejszą polską społeczność liczącą zaledwie 35 osób, która, sama borykając się z trudnościami materialnymi, nie jest w stanie udźwignąć kosztów remontu świątyni i części przylegającego do niej klasztoru. W tej chwili najpilniejszą kwestią jest remont dachu, który grozi zawaleniem - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr hab. Tadeusz Zych, prezes TTH, w której uczestniczył również artysta-plastyk Stanisław Dziubak, współpomysłodawca i współorganizator aukcji charytatywnej. – Mając już pewne doświadczenie postanowiliśmy przygotować aukcję dzieł sztuki, a cały dochód z niej przeznaczyć dla lubieszowskiej parafii.
Jak zaznaczył Stanisław Dziubak, malarze, do których obaj organizatorzy zwrócili się z prośbą o przekazanie prac na aukcję, odnosili się do propozycji z wielką życzliwością i serdecznością. – Nikt nam nie odmówił, wręcz przeciwnie, bardzo chętnie wybierali i oddawali swoje naprawdę najlepsze obrazy – podkreślał Stanisław Dziubak, który także przekazał na aukcję swoją pracę. – Nie ukrywam, że docieraliśmy do artystów wykorzystując wieloletnie znajomości, kontakty. Na aukcji znajdzie się również część prac pochodzących z prywatnych zbiorów, jak np. młodzieńczy rysunek Mariana Ruzamskiego, który wykonał mając 15 lat, czy także rysunek Jana Rockiego, żołnierza Armii Krajowej, przyjaciela Tadeusza Szewery, któremu ofiarował go, ten zaś przekazał go Tadeuszowi Zychowi, a 1 grudnia być może powędruje w kolejne ręce.
Aukcja rozpocznie się o godz. 17 w niedzielę 1 grudnia w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, ale już teraz można oglądać prace, przeznaczone na licytację, w sali czerwonej Zamku Tarnowskich. Aukcję uświetni występ chóru młodzieży ukraińskiej pod dyrekcją Marii Kukhty.