Ratownicy wodni, policjanci i strażacy apelują o rozwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i letniego wypoczynku.
Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, by spędzić czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży, spędzając wakacje w domu, wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - podkreśla sierż. szt. Paulina Mróz, oficer prasowy Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.
Bezpieczne mienie
Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Gdy wyjeżdża się na wakacje, konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. - Wychodząc z domu, dokładnie zamknijmy drzwi i okna, zakręćmy kurki z gazem i wodą. Jeśli w domu jest alarm, to nie zapomnijmy go włączyć. Nie zostawiajmy cennych rzeczy w domu, można je oddać na przechowanie do banku. Poinformujmy członków rodziny czy dobrych znajomych: gdzie wyjeżdżamy, kiedy wrócimy i jak w razie potrzeby mogą się oni z nami szybko skontaktować. Natomiast chwalenie się tym naokoło, zwłaszcza przed wyjazdem, może okazać się niebezpieczne. Warto poprosić sąsiada o zabieranie korespondencji leżącej w skrzynce na listy czy przed drzwiami. Inaczej złodziej ma sygnał, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe - podkreśla sierż. szt. Paulina Mróz. Policjantka przypomina także o wzmożonej uwadze podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. - W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega.
Bezpieczna podróż
Jednym z elementów bezpiecznych wakacji jest bezpieczna podróż. Policjanci zapewniają, że podczas wakacyjnych miesięcy będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Jeszcze przed wyjazdem sprawdźmy, czy samochód jest sprawny, czy mamy wszystkie dokumenty, a także czy bagaż jest dobrze poukładany i solidnie zamocowany. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży - zmęczenie. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie. Szczególnie zwracamy uwagę, aby bezpiecznie podróżować motocyklami - apeluje policjantka. Sandomierscy stróże prawa uwrażliwiają także rodziców wysyłających dzieci na zorganizowany wypoczynek (przypominają, że rodzice mają prawo do sprawdzenia organizatora oraz przewoźnika). - Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu - dodaje sierż. szt. Paulina Mróz.