O intensywnym minionym roku i podobnie zapowiadającym się obecnym dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" mówi jej rzecznik prasowy por. Witold Sura.
Marta Woynarowska: Podkarpaccy „terytorialni” przygotowali dla uczniów i studentów nietuzinkową propozycję na zimowe ferie.
Witold Sura: Zachęcam do udziału w projekcie powołania żołnierzy „Ferie z WOT”. Jest to propozycja skierowana do młodych miłośników wojska, przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów. A może by tak ferie na poligonie? Włożyć mundur, uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i zapał, a przy tym sprawdzić swoje możliwości i zdobyć nowe umiejętności. Dokładnie takie założenia nam przyświecają. Chcemy wyjść do młodych ludzi, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie tzw. "szesnastek" w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Pomysł na szkolenie podstawowe podczas ferii to złoty środek.
Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 9 a zakończy 24 lutego uroczystą przysięgą. Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci będą kierowani na badania psychologiczne i wojskowe komisje lekarskie. Dzięki temu projektowi uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą wstępne szkolenie, które wprowadza młodych ludzi w służbę ojczyźnie.
Podkarpacka brygada w minionym roku mocno się rozrosła.
Na koniec 2018 roku w Podkarpackiej Brygadzie służyło blisko 3,5 tys. żołnierzy. Służbę w niej pełnią zarówno żołnierze zawodowi, jak i ochotnicy – „terytorialsi” z województwa podkarpackiego. W ubiegłym roku przeprowadzone zostały cztery powołania do batalionów lekkiej piechoty dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku oraz dla żołnierzy rezerwy. Szkolenie podstawowe trwało 16 dni i każdorazowo kończyło się uroczystą przysięgą. Żołnierze rezerwy odbywali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone i dostosowane specjalnie dla byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz dla osób po przeszkoleniu wojskowym. Uroczyste przysięgi wojskowe odbyły się kolejno w Stalowej Woli, Mielcu, Trzcinicy k. Jasła oraz Tarnobrzegu.
Żołnierze odbyli szereg szkoleń, nie tylko podstawowe, ale również indywidualne i specjalistyczne. W ubiegłym roku każdy żołnierz podkarpackich „terytorialsów” obowiązkowo odbył co najmniej dwa dni szkolenia w miesiącu. W czerwcu, lipcu i październiku wszystkie pododdziały brygady rotacyjnie wzięły udział w intensywnym 14-dniowym szkoleniu zintegrowanym na poligonie w Nowej Dębie. Taka forma ćwiczeń w istotny sposób urealnia warunki działań bojowych i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału. Dodatkowo umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelania na rzeczywistych odległościach czy też wykonanie rzutu granatem bojowym. We wrześniu rozpoczęły się szkolenia specjalistyczne, będące kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia w jakim uczestniczą żołnierze WOT. Prowadzili je między innymi instruktorzy, którzy byli uczestnikami misji pokojowych oraz z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych w skład których wchodzą byli żołnierze wojsk specjalnych. Ponadto w harmonogramie szkoleń raz na kwartał zaplanowano zajęcia ze służbami, stacjonującymi na terenie odpowiedzialności naszych pododdziałów. W lutym żołnierze kompanii przemyskiej 34. Batalionu Lekkiej Piechoty odbyli zimowe szkolenie z ratownictwa wodnego.
Zimowe szkolenie z ratownictwa wodnego Archiwum 3. PBOT W kwietniu żołnierze jarosławskiego batalionu w ramach reagowania kryzysowego i OC ćwiczyli w Wiązownicy z Powiatową PSP z Jarosławia oraz strażakami ochotnikami z Wiązownicy i Manasterza. W maju odbyło się szkolenie w Pruchniku z funkcjonariuszami straży granicznej, policji i zespołami służb ratowniczych powiatu jarosławskiego. W październiku do podobnych ćwiczeń dołączyło nadleśnictwo Kańczuga i straż leśna.
Żołnierze 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska w marcu i maju 2018 r. realizowali szkolenia z ratownictwa wodnego, zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz pomocy medycznej. Zajęcia na Zalewie w Gorzycach oraz na Wiśle wspierali wykwalifikowani instruktorzy i druhowie z OSP Gorzyce.
35. Batalion Lekkiej Piechoty w Sanoku ze strażakami z KP PSP Lesko i Brzozowa przeprowadzili szkolenie z umiejętności postępowania na miejscu wypadku, podczas którego uczyli się w jaki sposób zabezpieczyć teren i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Natomiast wspólnie z grupą GOPR w Ustrzykach Górnych ćwiczyli ratownictwo lawinowe.