Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ferie na wojskowo

O intensywnym minionym roku i podobnie zapowiadającym się obecnym dla żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" mówi jej rzecznik prasowy por. Witold Sura.

„Terytorialsi” nie działają w próżni. Ważnym obszarem waszej działalności jest współpraca z administracją samorządową, służbami mundurowymi itd.

W ramach tej współpracy, w czerwcu wspólnie z urzędem wojewódzkim i samorządami zainaugurowaliśmy na terenie naszego województwa pilotażowy projekt „PARASOL”, którego celem jest przygotowanie administracji cywilnej, służb i inspekcji do współdziałania z WOT w zakresie wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. W pierwszych warsztatach udział wzięli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, powiatu rzeszowskiego, Rzeszowa oraz podległych im służb i instytucji. We wrześniu odbyło się drugie szkolenie w ramach tego projektu dla kolejnych gmin i starostw z Podkarpacia. Należy pamiętać, że 3.PBOT utrzymuje w całodobowej gotowości Zespół Oceny Wsparcia, którego głównym zadaniem jest ocena sytuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeby użycia sił i środków Sił Zbrojnych RP.

W listopadzie „terytorialsi” musieli zdać egzamin ze swego hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W zaledwie w 2 godziny od wezwania blisko 100 żołnierzy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka stawiło się w trybie alarmowym, by uczestniczyć w akcji poszukiwawczej 12-letiego chłopca z powiatu brzozowskiego. Jak wiemy finał poszukiwań zakończył się szczęśliwie.

Dużą wagę przykładacie do współpracy z Okręgiem Podkarpackim Światowego Związku Żołnierzy AK.

W 2018 roku ta współpraca nabrała dodatkowego, symbolicznego wymiaru. Jako spadkobiercy tradycji wspólnie z Okręgiem Podkarpackim ŚZŻAK zorganizowaliśmy wiele uroczystości: 76. rocznicę powstania AK, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 79. rocznicę Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Święto Wojsk Obrony Terytorialnej i 105. rocznicę urodzin patrona brygady płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Żołnierze AK byli gośćmi honorowymi przysiąg wojskowych oraz spotkań okolicznościowych. W okresie Bożego Narodzenia żołnierze 3. PBOT wraz z członkami ŚZŻAK Okręgu Podkarpackiego w prywatnych mieszkaniach i w Domu Pomocy Społecznej dla kombatanta odwiedzili żołnierzy AK i weteranów z terenu Podkarpacia z tzw. „Paczką dla Bohatera” oraz kartkami świątecznymi przygotowane przez uczniów szkół współpracujących ze ŚZŻAK Okręgu Podkarpackiego.

Ferie na wojskowo   Uczyli się ratowania tonących na zamarzniętych akwenach Archiwum 3. PBOT W te działania wpisuje się również otwarcie Sali Tradycji.

Tak, jej uroczyste otwarcie odbyło się w święto patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, czyli 26 listopada. Inicjatywa jej powstania przyświecała świadomość potrzeby wspólnego działania na rzecz obronności państwa i podtrzymywania tradycji niepodległościowych, a także idei oraz etosu Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Sala Tradycji spełnia patriotyczną rolę wychowawczo – szkoleniową nie tylko dla żołnierzy 3.PBOT, ale dla całej społeczności województwa podkarpackiego. Jest ona ogólnie dostępna. Idea jej powstania zrodziła się w 2017 r. i rozpoczęli ją wspólnie ówczesny dowódca brygady wraz z kpt. w st. spocz. Julianem Pawełkiem Prezesem Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK oraz insp. ZS Markiem Matułą komendantem ZS „Strzelec”.

Plany na 2019 rok.

Naturalnie przede wszystkim szkolenia. Średnio co trzy tygodnie odbywać się będzie jedna z form szkolenia. Szkolenie zintegrowane zaplanowano w 5 terminach. Pierwsze rozpocznie się już w kwietniu. W drugiej połowie roku pierwsze pododdziały brygady rozpoczną trzeci, ostatni etap - to czas szkolenia zgrywającego. Żołnierze będą nadal rozwijać swoje kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Projekt PARASOL zostanie przeprowadzony dla kolejnych powiatów w rejonach odpowiedzialności 34 i 35. Batalionu Lekkiej Piechoty. Powołanie kandydatów na szkolenie podstawowe 16 dniowe i wyrównawcze 8 dniowe w struktury brygady zaplanowano kolejno na luty, przełom czerwca i lipca, wrzesień oraz listopad. W tym roku wdrożony będzie też nowy sprzęt, miedzy innymi lekki moździerz piechoty LM-60K czy drony FlyEye.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy