GN 47/2020 Archiwum

Pasterze i przewodnicy

W związku z obchodami jubileuszu 200. rocznicy powstania diecezji sandomierskiej 28 października odbyło się sympozjum naukowe poświęcone sylwetkom biskupów sandomierskich i biskupów sufraganów na przestrzeni dwu wieków jej istnienia.

- Biskup kojarzy się z pastorałem i mitrą. One są znakiem jego posługi: kierowania Ludem Bożym i uświęcania go, a także relacji ze światem. Biskup jest niejako „na ustach wszystkich”, co zacieśnia wzajemne więzy i kształtuje, utrwala jego wizerunek. W roku jubileuszu 200. lecia diecezji chcemy odkrywać postacie biskupów sandomierskich, aby inspirować się ich dziełami na dziś i jutro – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając sympozjum.

Pasterze i przewodnicy   Bp K. Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość W konferencji wzięli udział: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp senior Edward Frankowski, poseł Marek Kwitek, przedstawiciele Rady Miasta Sandomierza, alumni i księża wykładowcy z sandomierskiego seminarium, kapłani z Kurii diecezjalnej, duszpasterze z terenu diecezji, siostry zakonne oraz osoby zainteresowane historią diecezji i ziemi sandomierskiej.

Pasterze i przewodnicy   Sympozjum o postaciach biskupów sandomierskich w ciągu 200 lat istnienia diecezji ks. Tomasz Lis /Foto Gość Gościem specjalnym sympozjum był bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, który przedstawił zebranym wykład mówiący o działaniach Stolicy Apostolskiej związanych z reorganizacją struktur Kościoła Katolickiego na ziemiach polskich w 1818 r. – Kontakty między caratem a Stolicą Apostolską nie należały do łatwych. Imperium rosyjskie sprzyjało cerkwi prawosławnej, dlatego obecność Kościoła Katolickiego była traktowana trochę na marginesie, jakby w tle. Podobnie było z przestrzeganiem jej praw. Mimo to papieże podejmowali próby nawiązywania relacji z rządem carskim mając zawsze nadzieję na unię Rzymu z cerkwią prawosławną. Utworzone po zakończeniu epoki napoleońskiej przez cara Aleksandra I Królestwo Polskie było doskonałą okazją do tego, aby katolicy mogli się upominać o swoje prawa. Jak na tamte czasy kompromis był daleko idący: pozwolił na utworzenie metropolii warszawskiej i reorganizację diecezji, których granice dopasowane były do granic Królestwa i co najważniejsze dał Kościołowi konkretne oparcie w formie prawa – podkreślał bp Jan Kopiec.

Pasterze i przewodnicy   Bp Jan Kopiec ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pierwsza cześć sympozjum odbyła się Katolickim Domu Kultury, gdzie prelegenci przybliżyli zebranym słuchaczom sylwetki wybranych sandomierskich ordynariuszy.

O życiu i posłudze trzeciego z kolei ordynariusza sandomierskiego bp. Józefa Goldtmanna mówił ks. dr Szczepan Kowalik. Postać bp Antoniego Sotkiewicza przybliżył dr Piotr Sławiński.

Pasterze i przewodnicy   Wykład dr Piotra Sławińskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość – Przed objęciem rządów nad diecezją sandomierską ks. Sotkiewicz był kilka lat administratorem archidiecezji warszawskiej, co ułatwiło mu dobre wypełnianie urzędu biskupiego. Zadbał o uporządkowanie prawne wielu aspektów życia diecezji. Był także wziętym pisarzem. Redagował „Przegląd katolicki”, był jednym z inicjatorów powstania „Encyklopedii kościelnej”, do której opracował około stu haseł. W jednej ze swoich wypowiedzi żalił się, że „pastorał odbiera ręce pióro”. Dbał o wykształcenie księży, dzięki czemu już za jego czasów diecezja sandomierska odgrywała znaczącą rolę w historii Kościoła Polskiego – podkreślał dr P. Sławiński.

Pasterze i przewodnicy   Wykład ks. dr. Piotra Tylca ks. Tomasz Lis /Foto Gość O czasach zarządzania diecezją przez bp. Mariana Ryxa mówił ks. dr Piotr Tylec podkreślając, że za jego czasów odbył się I Synod diecezjalny czy wizyta nuncjusza apostolskiego abp Achillesa Rattiego. Niestety na jego aktywności biskupiej zaważyło słabe zdrowie, które nie pozwalało mu w pełni realizować wielu zadań duszpasterskich. O kolejnym biskupie ordynariuszu Włodzimierzu Jasińskim mówił ks. dr hab. Mieczysław Maliński, a postać bp Jana Kantego Lorka przybliżył ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek. – Uważam, że był postacią wybitną, chociaż czasy, w których żył były bardzo trudne, był to czas II wojny światowej i okres powojenny. Niewątpliwie sprawdził się i jako administrator diecezji i jako jej biskup ordynariusz. Jest to jedna z wybitniejszych postaci biskupich w historii naszej diecezji, który zwycięsko przeszedł bardzo trudny czas konfrontacji z dwoma wrogimi systemami – podkreślał ks. B. Stanaszek.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama