W związku z obchodami jubileuszu 200. rocznicy powstania diecezji sandomierskiej 28 października odbyło się sympozjum naukowe poświęcone sylwetkom biskupów sandomierskich i biskupów sufraganów na przestrzeni dwu wieków jej istnienia.
Druga część sympozjum, która dotyczyła postaci biskupów sufraganów odbyła się w auli seminarium duchownego. O postaci bp. Pawła Kubickiego mówił ks. dr Albert Warso.
Ks. dr Albert Warso ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Konsekracja biskupia ks. Pawła Kubickiego odbyła się w pierwszą niedzielę Adwentu, 1 grudnia 1918 r., w katedrze sandomierskiej. W herbie nowego biskupa sufragana sandomierskiego widniał – bez tarczy herbowej – emblemat franciszkanów, czyli wyłaniające się ze znajdujących się u dołu obłoków dwie skrzyżowane ręce. Za tymi skrzyżowanymi rękoma umiejscowiony był prosty krzyż łaciński. Przyjęcie przez bp. Kubickiego do swojego herbu znaku franciszkańskiego tłumaczy fakt, iż był promotorem i bratem w III zakonie św. Franciszka w swojej diecezji i nosił imię „Brat Kazimierz”. Jednocześnie taki herb ukazuje bliską mu duchowość franciszkańską. Bp Kubicki pod swym herbem nie umieścił żadnej dewizy. Mimo upływu stu lat od konsekracji biskupiej Pawła Kubickiego i ponad siedemdziesięciu od jego śmierci wciąż nie brakuje śladów jego pobożności, pracy i działalności. Ich przetrwanie świadczy o dalekowzroczności sandomierskiego biskupa pomocniczego – podkreślał ks. A. Warso.
ks. dr hab. Tomasz Moskal ks. Tomasz Lis /Foto Gość O kolejnym sufraganie bp. Franciszku Jopie mówił ks. dr hab. Tomasz Moskal. – Bp Franciszek Jop bardzo aktywnie działał na rzecz Kościoła lokalnego. Jak świadczą protokoły wizytacyjne, kładł on nacisk na zagadnienia prawne. Uwzględniał jednak i stronę duszpasterską pracy parafialnej. Chętnie udzielał się ze swą posługą biskupią przy różnych uroczystościach parafialnych. W początku wspominał żartobliwie, że uczy się „swego zawodu biskupiego”. Bp Franciszek Jop w 1952 r. został wybrany wikariuszem kapitulnym w Krakowie. Chociaż nadal pozostawał oficjalnie sufraganem sandomierskim, miał zachowane mieszkanie domu kapitulnym w Sandomierzu, i często do diecezji przyjeżdżał, to miał już do niej nie wrócić. Dnia 8 grudnia 1956 r. prymas Stefan Wyszyński wydał dekret przenoszący krakowskiego wikariusza kapitulnego do Opola. Ingres do prokatedry opolskiej odbył 16 grudnia 1956 r. Z tym miejscem bp Jop związał się do śmierci 23 września 1976 r. – mówił ks. T. Moskal.
Sympozjum z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej ks. Tomasz Lis /Foto Gość Wykład o postaci i działalności pasterskiej i naukowej bp Walentego Wójcika ks. dr Rafała Piekarskiego zakończył sandomierskie sympozjum.