Nowy numer 4/2023 Archiwum

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje

Jak zadbać, aby nasz urlop i wakacje dzieci były udane i bezpieczne? Porad dla sandomierskiego Gościa udzielają policjanci, strażacy i ratownicy wodni.

Jak podkreślają wszystkie służby podstawą naszego bezpieczeństwa jest rozwaga, rozsądek i roztropność. Te trzy „R” mogą sprawić, że nasz urlop będzie nie tylko bezpieczny, ale i będzie przebiegał bez przykrych niespodzianek. Często zafascynowani wakacyjnym wyjazdem, nowym miejscem czy całą masą atrakcji zapominamy o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczeniu naszego mienia. . – Chcemy przypomnieć, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie! – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz z Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.

Bezpieczne mienie

Zanim wyruszymy w wakacyjną podróż, pomyślmy jak zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie, by powrót był pełen radości, tak jak wyjazd na wakacje.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Aplikacja "Moja komenda" Policja Świętokrzyska Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Wyjeżdżając na wakacje konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. Producenci oferują różne systemy zabezpieczeń: poprzez systemy alarmowe, domofon z funkcją Skype lub powiadomieniem na telefon, systemy monitoringu z funkcją streamingu obrazu video czujniki świetlne z symulacją obecności, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe. - Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka przypomina także o zwracaniu uwagi podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. – W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega policjantka.

Bezpieczna podróż

Zanim dotrzemy w wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek, najpierw czeka nas podróż. Indywidualnie lub rodzinnie najczęściej podróżujemy samochodem lub motocyklem.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Bezpieczna podróż dzieci Archiwum Policji W ostatnim czasie znów wracamy do podróży koleją a jeśli wyjeżdżamy za zagraniczne wakacje często lecimy tam samolotem. Każda z tych form wymaga zachowania rozsądnych zasad bezpieczeństwa. Podczas wakacyjnych miesięcy policjanci zapewniają, że będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, zmęczenie. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Przypominamy także o zakazie używania telefonu komórkowego – przypomina st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka apeluje o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Podkreśla także o zachowanie zasad bezpieczeństwa kierowców jednośladów. - Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie – dodaje policjantka.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Kontrola autobusów Archiwum Policji Przypomina także o zadbaniu o bezpieczeństwo dzieci, które wyjeżdżają na wypoczynek zorganizowany. - Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu – dodaje policjantka.

Policja zachęca także to skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. – Wyjeżdżając na wakacje najczęściej nie znamy miejscowości w której wypoczywamy. Aplikacja pomoże nam w przypadku chęci szybkiego dotarcia do najbliższej jednostki Policji. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można również odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania, bądź tym w którym się aktualnie znajdujemy – informuje st. sierż. Paulina Mróz.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Tutaj

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy