Jak zadbać, aby nasz urlop i wakacje dzieci były udane i bezpieczne? Porad dla sandomierskiego Gościa udzielają policjanci, strażacy i ratownicy wodni.
Jak podkreślają wszystkie służby podstawą naszego bezpieczeństwa jest rozwaga, rozsądek i roztropność. Te trzy „R” mogą sprawić, że nasz urlop będzie nie tylko bezpieczny, ale i będzie przebiegał bez przykrych niespodzianek. Często zafascynowani wakacyjnym wyjazdem, nowym miejscem czy całą masą atrakcji zapominamy o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczeniu naszego mienia. . – Chcemy przypomnieć, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie! – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz z Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.
Bezpieczne mienie
Zanim wyruszymy w wakacyjną podróż, pomyślmy jak zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie, by powrót był pełen radości, tak jak wyjazd na wakacje.
Aplikacja "Moja komenda" Policja Świętokrzyska Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Wyjeżdżając na wakacje konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. Producenci oferują różne systemy zabezpieczeń: poprzez systemy alarmowe, domofon z funkcją Skype lub powiadomieniem na telefon, systemy monitoringu z funkcją streamingu obrazu video czujniki świetlne z symulacją obecności, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe. - Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka przypomina także o zwracaniu uwagi podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. – W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega policjantka.
Bezpieczna podróż
Zanim dotrzemy w wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek, najpierw czeka nas podróż. Indywidualnie lub rodzinnie najczęściej podróżujemy samochodem lub motocyklem.
Bezpieczna podróż dzieci Archiwum Policji W ostatnim czasie znów wracamy do podróży koleją a jeśli wyjeżdżamy za zagraniczne wakacje często lecimy tam samolotem. Każda z tych form wymaga zachowania rozsądnych zasad bezpieczeństwa. Podczas wakacyjnych miesięcy policjanci zapewniają, że będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, zmęczenie. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Przypominamy także o zakazie używania telefonu komórkowego – przypomina st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka apeluje o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Podkreśla także o zachowanie zasad bezpieczeństwa kierowców jednośladów. - Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie – dodaje policjantka.
Kontrola autobusów Archiwum Policji Przypomina także o zadbaniu o bezpieczeństwo dzieci, które wyjeżdżają na wypoczynek zorganizowany. - Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu – dodaje policjantka.
Policja zachęca także to skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. – Wyjeżdżając na wakacje najczęściej nie znamy miejscowości w której wypoczywamy. Aplikacja pomoże nam w przypadku chęci szybkiego dotarcia do najbliższej jednostki Policji. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można również odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania, bądź tym w którym się aktualnie znajdujemy – informuje st. sierż. Paulina Mróz.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Tutaj