Jak zadbać, aby nasz urlop i wakacje dzieci były udane i bezpieczne? Porad dla sandomierskiego Gościa udzielają policjanci, strażacy i ratownicy wodni.
Bezpiecznie nad wodą
Kto z nas nie lubi wypoczywać, szczególnie w upalne dnia nad wodą? Lato, to czas kiedy chętniej korzystamy z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Na brzegach wodnych zbiorników i rzek, gdy tylko robi się ciepło, nie brak amatorów wodnego wypoczynku. Ratownicy wodni przestrzegają, aby korzystać bardzo rozsądnie z tej formy wypoczynku.
Bezpieczeństwo nad wodą ks. Tomasz Lis /Foto Gość – Najlepszą zasadą jest korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Jednak często nie jest to przestrzegane, dlatego apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kolejną żelazną zasadą jest schłodzenie ciała przed zanurzeniem w wodzie, nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Będziemy bezpieczni, gdy kąpiąc się, ktoś będzie czuwał na brzegu, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Zwracamy się z apelem do rodziców, aby nieustannie kontrolowali zabawy dzieci w wodzie. Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę, zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Pamiętajmy, że woda to żywioł i należy zawsze podchodzić do niej z respektem i korzystać z jej dobrodziejstw rozważnie – podkreśla Marek Chruściel, sandomierski ratownik. Ratownik przypomina także, że korzystanie ze sprzętu motorowodnego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień i winno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. - Korzystajmy jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
Dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta. Sami tez używajmy kamizelek ratunkowych. Na brzegu, szczególnie w słońcu, nośmy nakrycie głowy. Jeżeli jesteśmy świadkami udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody, to nie przeszkadzajmy ratownikom, nie komentuj ich działań. Pamiętajmy wtedy często toczy się walka o czyjeś życie – dodaje sandomierski ratownik.
Numer telefonu ratunkowego nad wodą to 601 100 100 lub 112. W razie wypadku zadzwońmy, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Pamiętajmy o konieczności podania swojego nazwiska.
Serwis kąpieliskowy - Tutaj
Bezpieczne dziecko
Policjanci ostrzegają także rodziców dzieci, które pozostają w domach i które bardzo często same organizują sobie wolny czas przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. - Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować, co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron – podkreśla policjantka.
Bezpieczny Internet Pixabay Stróże prawa zwracają uwagę, że czas wakacji powinien być czasem obserwacji zachowań naszych pociech, budowania z dzieckiem bliższej relacji nie wtłoczonej w sztywny grafik obowiązków, zajęć szkolnych i poza szkolnych. Ale też czas na naukę samodzielności dla dzieci i lekcja odpowiedzialności dla rodziców. - Małe dzieci powinny być przedmiotem naszej szczególnej troski. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Wakacyjne wyjazdy często sprzyjają sytuacjom, w których łatwiej jest „zapodziać” małego „zdobywcę świata”. Nie dopuśćmy do tego aby małe dziecko choć na chwilę stracić z oczu, szczególnie w tak zatłoczonym miejscu jak plaża, masowa impreza czy galerie handlowe – przestrzega policjantka. Zachęca, by nauczyć dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi. - Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet. Wykorzystajmy wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność – dodaje policjantka.