Wspólne dziękczynienie diecezji za 25 lat biskupstwa biskupa seniora Wacława Świerzawskiego.
W kościele św. Jana Chrzciciela w Zawichoście podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego oraz wielu kapłanów z diecezji sandomierskiej i archidiecezji krakowskiej dziękowano Bogu za 25 lat biskupiej posługi biskupa seniora Wacława Świerzawskiego.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in.: Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Wawelskiej, którego założycielem jest biskup jubilat, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z diecezji, seminarzyści, przedstawiciele wspólnot zakonnych oraz wielu diecezjan i przyjaciół biskupa seniora Wacława.
List od papieża przeczytał ks. Roman Janiec, kanclerz kurii sandomierskiej ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Na początku wspólnej modlitwy ks. Roman Janiec, kanclerz kurii sandomierskiej, odczytał przesłanie nadesłane do biskupa jubilata od papieża Franciszka.
„Okazał się on bowiem pasterzem prawym i wiernym, godnym imienia apostoła Jezusa Chrystusa. Publicznie wyrażamy mu więc wyrazy podziękowania i z głębi serca udzielamy apostolskiego błogosławieństwa, jako rękojmi łaski płynącej z nieba, prosząc jednocześnie o wzajemną modlitwę” - napisał Ojciec Święty w przesłanym liście.
Przesłanie od papieża Franciszka ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Po przeczytaniu przesłania papieża bp Nitkiewicz przekazał życzenia od abp. Salvatora Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Zauważył następnie, że 25 lat biskupstwa Jubilata to czas, w którym prowadził on Kościół sandomierski, następnie wspierał modlitwą apostolat swoich następców, a od pewnego czasu towarzyszy wspólnocie diecezjalnej przez milczenie naznaczone chorobą.
Msza św. dziękczynna ks. Tomasz Lis /Foto Gość
- Związane z nią ograniczenia nie oznaczają bynajmniej bezczynności lecz głębsze zjednoczenie z Chrystusem. Dlatego nie trzeba budować wokół Jubilata legendy, ani przypisywać mu rzeczy, których nie jest dzisiaj w stanie uczynić. Zrobił w swoim życiu wystarczająco dużo, łącznie z propagowaniem nowych form życia wspólnotowego, więc skoncentrujmy się na otoczeniu go miłością, tym bardziej, że nieobce było mu również doświadczenie Ogrójca i Kalwarii. Taki jest zresztą los każdego pasterza, nawet jeśli ostatecznie będzie nazwany „dobrym pasterzem”. Pomimo tego, wspólnota Kościoła z którą biskup zostaje zaślubiony, stanowi jego najbliższą rodzinę i dom. Wymaga różnorodnych wyrzeczeń, ale zgodnie z obietnicą Pana Jezusa daje stokroć więcej i w życiu obecnym i wiecznym. Ta wspólnota diecezjalna dziękuje dzisiaj Bogu za biskupa Wacława i prosi o potrzebne dla niego łaski – powiedział bp K. Nitkiewicz.
Homilię wygłosił ks. Jacek Urban, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Życzenia dla biskupa jubilata ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Po wspólnej modlitwie biskupi, wojewoda oraz przedstawiciele poszczególnych wspólnot mogli osobiście spotkać się z biskupem Świerzawskim i przekazać mu podziękowania oraz życzenia.