Witając nowy rok, często podsumowujemy ten, który minął. Przypominamy sobie, co przyniósł, czym zaskoczył i zadziwił. My również powracamy do tych najważniejszych wydarzeń minionego 2016 roku.
Pokłony dla Dzieciątka
Orszak Trzech Króli ks. Tomasz Lis /Foto Gość Tysiące osób przeszły ulicami miast i miejscowości w Orszakach Trzech Króli. Ta całkiem młoda tradycja na dobre zagościła w naszej diecezji. Tradycyjnie orszaki wyruszały z parafialnych świątyń, podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców, pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano. W Sandomierzu trzy kolumny orszaku spotkały się na Rynku Starego Miasta, gdzie królowie złożyli dary i oddali pokłon Jezusowi. W Ostrowcu Świętokrzyskim organizatorów zaskoczyła bardzo duża liczba mieszkańców, który przyłączali się do trzech kolumn orszaku, które spotkały się na rynku. Podobne orszaki odbyły się w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Gorzycach, Nowej Dębie, Rudniku nad Sanem, Gawłuszowicach, Opatowie i Staszowie.
Brązowi księża piłkarze
Piłkarska drużyna księży Archiwum prywatne Księża naszej diecezji zdobyli brązowy medal w piłce halowej na Mistrzostwach Polski. W toruńskich halach sportowych rywalizowały rekordowo 23 drużyny księżowskie. Księża z naszej diecezji awansowali z grupy i w ćwierćfinale zmierzyli się z drużyną z Kielc, pokonując ją 2:1. W półfinale przegrali z ekipą diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W walce o trzecie miejsce księża z Sandomierza pokonali ekipę kapłanów w Lublina. Najlepszym bramkarzem został ks. Damian Stala z naszej diecezji. Najstarszym zawodnikiem finałów - proboszcz z Iwanisk ks. Wacław Gieniec. Był to już drugi sukces po zdobytym kilka lat temu mistrzostwie.
Nocą, w ciszy i z krzyżem w ręku
Ekstremalna Droga Krzyżowa ks. Tomasz Lis /Foto Gość Ponad 40 km wędrowali w zmiennych warunkach uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Tę sandomierską rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ruszający wraz z pątnikami w nocną pielgrzymkę. Smagani zimnym wiatrem, idąc wzdłuż brzegu Wisły i dróżkami pomiędzy sadami, pątnicy pokonali trasę pomiędzy stacyjnymi kościołami w Sandomierzu i Sulisławicach. Pośród uczestników dużo było ludzi młodych, nie brakowało także małżeństw wyruszających wspólnie na trasę oraz osób starszych, które w większych grupach także postanowiły pokonać nocną trasę. Każda z wyruszających na trasę grup zabierała z sobą drewniany krzyż. Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbyły się w Nisku, Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.