Witając nowy rok, często podsumowujemy ten, który minął. Przypominamy sobie, co przyniósł, czym zaskoczył i zadziwił. My również powracamy do tych najważniejszych wydarzeń minionego 2016 roku.
U źródeł naszej wiary
Diecezjalne obchody jubileuszu chrztu Polski ks. Tomasz Lis /Foto Gość Diecezjalne dziękczynienie w 1050. rocznicę chrztu Polski odbyło się w Zawichoście nad brzegiem Wisły, gdzie odprawiono nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Do Zawichostu przybyły pielgrzymki piesze, autokarowe, rowerowe oraz na łodziach i kajakach. Pielgrzymi, trzymając w rękach zapalone świece, wyrzekli się szatana i osobistych grzechów oraz złożyli wyznanie wiary w Boga. Przez gest pokropienia wodą święconą zebrani odnowili łaskę otrzymaną na chrzcie świętym. Następnie w uroczystej procesji przeszli przed parafialny kościół, w którego podziemiach kilkanaście lat temu odkryto starożytną absydę chrzcielną. Następnie w kościele św. Jana Chrzciciela odbyła się Msza św. dziękczynna za dar wiary i 1050. rocznicę chrztu Polski. U wejścia do świątyni bp Nitkiewicz poświęcił nową chrzcielnicę. - Chcemy wypowiedzieć wspólnotowe oraz indywidualne „tak” na wezwanie naszego Zbawiciela. Pragniemy zachowywać wszystko, co nam przykazał i dzielić się tym z innymi. Wierzymy, że On jest razem z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata - mówił bp Nitkiewicz.
Potęga młodości i wiary
ŚDM w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Kilka tysięcy młodych z różnych państw i kontynentów gościliśmy w naszej diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży. Przez kilka dni młodzi pielgrzymi zwiedzali najciekawsze miejsca w naszym regionie, spotykali się ze swoimi rówieśnikami na wspólnej modlitwie i zabawie oraz uczestniczyli w katechezach formacyjnych. 23 lipca odbył się w Sandomierzu Dzień Wspólnoty, który zgromadził gości-pielgrzymów oraz naszą młodzież. Królewskie miasto zostało ogarnięte tego dnia entuzjazmem młodych o różnych kolorach skóry, różnej narodowości i języków złączonych wiarą i miłością do Chrystusa. Punktem centralnym spotkania była Msza św. na Błoniach. Na placu, gdzie przed 17 laty Mszę św. celebrował papież Polak Jan Paweł II, zgromadziło się kilka tysięcy osób. Eucharystię sprawowali biskupi przybyli z młodymi pielgrzymami do naszej diecezji. Podczas Mszy św. młodzi z każdego kraju złożyli dary symbolizujące ich ojczyznę oraz Księgę Pamiątkową powstałą z okazji Światowych Dni Młodzieży. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Nitkiewicz podziękował młodym z różnych stron świata za przybycie i piękne świadectwo ich pełnej radości wiary.
Campus miliona serc
Spotkanie młodych w Krakowie Archiwum prywatne Na ŚDM do Krakowa wyjechało z naszej diecezji kilka tysięcy młodych. Pierwsze grupy wraz z bp. Nitkiewiczem i biskupem seniorem Edwardem Frankowskim uczestniczyły już w Mszy św. inaugurującej spotkanie na Błoniach. Przez kolejne dni młodzi brali udział w licznych spotkaniach formacyjnych, katechezach zorganizowanych na terenie całego Krakowa oraz licznych koncertach i imprezach towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży. Po kilku dniach pobytu w mieście wszyscy młodzi zebrali się na Campus Misericordiae. Wśród pielgrzymów była duża grupa młodych z naszej diecezji, wielu z ich uczestniczyło w tym spotkaniu jako wolontariusze wspomagający organizację tego wydarzenia. - Nie sądziłem, że będzie nas tak wiele. To niesamowite. Po raz pierwszy uczestniczę w takim spotkaniu. Mimo zmęczenia jestem dumny, że tutaj dotarłem. Chcę doświadczyć tego spotkania ludzi młodych pełnych wiary z nadzieją patrzących w przyszłość - mówił Krzysztof, który uczestniczył w spotkaniu. Podczas Mszy św. na Campus Misericordiae papież Franciszek wezwał młodych, by zeszli z wygodnej „kanapy” swojego życia i stawali się świadkami miłosiernego Boga. Papież zaprosił młodych na kolejne spotkanie w Panamie.