GN 24/2021 Archiwum

Świat utkany z bajek

Miasteczko to zasłynęło przede wszystkim z przygód największego bajkowego podróżnika Koziołka Matołka. Od kilku lat Pacanów jest Europejską Stolicą Bajek, gdzie można rzeczywiście udać się w bajkową podróż po bajkowym świecie.

Odwiedzających wita Koziołek Matołek   Odwiedzających wita Koziołek Matołek
Centrum Bajki w Pacanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Któż z nas nie zna choćby kilku bajek czy baśni? Najbardziej w pamięci zapadły nam te zasłyszane w dzieciństwie lub wyczytane z pierwszych książek.

Jak się okazuje, bajkowy świat nie przemija z wiekiem, lecz jest tym, do którego chętnie wracamy. Odwiedzając Pacanów, możemy rzeczywiście zwiedzić bajkowy świat, w który wkracza się przez małą mysią dziurkę.

Przy wejściu do Europejskiego Centrum Bajki obok pokaźnych rozmiarów komody, ukryta w kącie, mysia dziurka zaprasza odwiedzających do zanurzenia się w tajemniczy świat baśni, bajek, opowiadań, legend i dziecięcych bohaterów.

Świat pełen tajemnic

Po przekroczeniu tajemniczego wejścia, w którym zewsząd słychać chrobot myszy, zostajemy przeniesieni naprawdę w bajkowy świat, po którym przewodniczką staje się dobra wróżka, znająca niemal każdą baśń i bajkę i oczywiście odpowiedź na każde nie tyko dziecięce pytanie.

- Proszę pani, a co jest w tym zamku? A dlaczego tam u góry fruwają ptaki? A czyje to stopy i gdzie one prowadzą? - to jedne z niemal tysiąca pytań, które spływają na dobrą wróżkę już podczas pierwszych kroków po bajkowej krainie.

- „Bajkowy świat” to interaktywna podróż po świecie kilkuset bajek i baśni, tych dobrze znanych, towarzyszących nam od dzieciństwa, jak również tych mniej znanych. To fascynująca podróż dla dzieci i nie tylko, bo przecież bajki lubimy wszyscy i z sentymentem do nich wracamy - opowiada Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Jako pierwsze na naszej bajkowej wędrówce pojawiają się bajkowe smoki, szczególnie ten krakowski, którego pokonał dzielny szewczyk Dratewka.

Tuż obok siedzącego na skale smoka stoi dumnie duży zamek, a w nim uwięziona królewna czekająca na swojego rycerza.

- Czy pamiętacie, o co zła królowa pytała swoje magiczne lusterko? - pyta dobra wróżka wpatrzone w magiczne lustro dzieci. - Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na święcie - chórem odpowiadają dzieci.

Potem czas na przejście tajemniczymi smoczymi śladami w bajkową krainę ptaków. Każdy może przymierzyć swoją stopę do tej olbrzymiego śladu, jaki pozostawił tutaj tajemniczy smoki.

Wizyta w tej komnacie kończy się interaktywną zabawą, gdzie dzieci przyporządkowują bohaterów bajek do konkretnego kraju na mapie Europy. - Paluszek na brzuszek połóż i zaprowadź daną postać do jej kraju - zachęca do wspólnej zabawy wróżka przewodnik.

W kolejnej komnacie czas na poznanie kolejnych bajkowych księżniczek, książąt i całego dworu. Pośród tych opowieści nie mogło zbraknąć także historii sierotki Marysi czy Kopciuszka.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama