Miasteczko to zasłynęło przede wszystkim z przygód największego bajkowego podróżnika Koziołka Matołka. Od kilku lat Pacanów jest Europejską Stolicą Bajek, gdzie można rzeczywiście udać się w bajkową podróż po bajkowym świecie.
Nie tylko bajka
Bajkowe kule
Centrum Bajki w Pacanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Pobyt w tym pacanowskim świecie bajki to nie tylko przejście niezwykłą krainą bajek.
- Chcemy, aby dzieci wraz z rodzicami wrócili do czytania bajek. Dlatego w naszym bajkowym centrum ważnym miejscem jest księgarnia z dużym wyborem książek z bajkami. Oczywiście są "Przygody Koziołka Matołka", ale także wiele innych ciekawych dawnych i nowych bajek. Doskonale wiemy, jak bardzo telewizyjne bajki wciągają młodego widza, ale niestety ograniczają rozwijanie wyobraźni dziecka, dlatego tak bardzo zależy nam, aby wracać do wspólnego czytania bajek z dziećmi - dodaje pani dyrektor.
Lecz na tym nie koniec. Bo oto obok dużej sali, gdzie mali goście mogą pobawić się wymyślnymi zabawkami, niezwykłą tajemnicę kryją duże drzwi. Można przy nich poczuć się maleńkim jak krasnoludek wchodzący do zaczarowanej krainy.
- To drzwi do bajkowego teatru lalek. Dzięki współpracy reżyserskiej kieleckiego teatru „Kubuś” i czeskiego scenografa, reżysera Pavla Hubički nasi goście mogą obejrzeć popularne bajki w aranżacji teatralnej, gdzie aktorami są lalki - dodaje.
- Od kilku lat przyjeżdżamy tutaj z dziećmi, aby spędzić cały dzień w bajkowym świecie. Jest to wspaniała lekcja, którą dzieci później bardzo mile wspominają. Także podczas lekcji wracamy do naszej wizyt w tej bajkowej krainie, przypominając sobie poznane historie i postacie - przyznaje pani Grażyna, nauczycielka z Krakowa.
- Nie chcemy, aby wizyta w naszym centrum była kojarzona z popularną rozrywką i czasem na fajną zabawę. To miejsce, jak każda bajka, ma uczyć i wychowywać poprzez zabawę. Bajki mają w sobie wiele wartości, które chcemy przekazać naszym małym gościom. I tak, wizyta w ogrodzie Calineczki czy poszukiwanie kwiatu paproci ma zachęcić dzieci do dzielenia się szczęściem, ma uwrażliwiać na krzywdę, która dzieje się innym. Chcemy, aby dzieci z każdej bajki umiały wyciągnąć tę mądrość, którą ona przekazuje - tłumaczy Karolina Kępczyk.
Koziołkowa historia
A wszystko zaczęło się od bajki o rezolutnym Koziołku Matołku z Pacanowa, który to wyruszył w świat w poszukiwaniu przygód. Jak się okazuje sława bajkowej postaci opisanej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza przetrwała próbę czasu, a wraz z nią zagościła w ludzkich sercach pamięć o Pacanowie.
W 2003 roku miasto to zostało ustanowione przez ministra kultury Europejską Stolicą Bajek. - Od tego czasu, co roku organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, na który przyjeżdżają tysiące dzieci wraz z rodzicami z całej Polski. W siedem lat później dzięki wsparciu środków unijnych i norweskich powstało Europejskie Centrum Bajki - opowiada pani dyrektor.
Oczywiście głównym bohaterem bajkowej krainy został sam Koziołek Matołek, który objechawszy świat teraz już w swoim Pacanowie zaprasza przybywające tutaj dzieci do poznania bajkowych tajemnic w bardziej nowoczesny sposób.
- Oczywiście nasze centrum otwarte jest nie tylko dla najmłodszych. Nasze programy dopasowujemy także do uczniów szkoły podstawowej i starszych. Jak się okazuje każdy z gości, bez barier i ograniczeń wiekowych chce powędrować po świecie bajek. Każdy z nas je lubi i chętnie do nich wraca, gdyż mają one w sobie potęgę mądrości tak bardzo potrzebną bez względu na wiek i wykształcenie. Literatura jest dla mnie najwyższym doświadczeniem w kulturze - podkreśla Karolina Kępczyk.