Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katastrofa Halifaxa

Nocny lot zakończył się tragicznie. Pilot w ciemnościach zahaczył o budynek.

Rosół gen. Maczka

– Na ekspozycji naturalnie nie może zabraknąć pamiątek po przedstawicielach rodziny Tarnowskich, którzy walczyli w różnych oddziałach – podkreśla Radosław Pawłoszek. – W tym Janie Tarnowskim, adiutancie gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej oraz jego młodszym bracie Arturze Kazimierzu, uczestniku kampanii wrześniowej, więźniu oflagu, a po uwolnieniu również żołnierzu gen Maczka. Z osobą Jana wiąże się nieco humorystyczna sytuacja, jaka zaszła w trakcie najcięższych dni bitwy pod Falaise.

Opisuje ją w swoich wspomnieniach „Od podwody do czołga” Stanisław Maczek. „Pamiętam, jak w jakąś wolniejszą chwilę bitwy, zjawił się w mym wozie dowodzenia mój adiutant por. J. Tarnowski z meldunkiem, że w pobliskiej farmie czeka na mnie „prawdziwy” rosół z kury. A że wszyscy wtedy niemal chorowaliśmy z powodu ciągłego spożywania konserw, wziąłem ze sobą płka dypl. A. Grudzińskiego, który był z nami, z dowództwa 21 grupy armii, przy której wraz z płkiem dypl. J. Krupskim byli przedstawicielami polskiego Naczelnego Wodza i w trójkę udaliśmy się na farmę. Nie zdążyliśmy jednak wyrazić swego uznania dla pomysłowości i kulinarnego talentu mego adiutanta, gdy do farmy wpadł na czele po zęby uzbrojonych regulatorów ruchu – szef sztabu mjr dypl. L. Stankiewicz z wyrzutami do mych towarzyszy, jak mogli narażać generała i wyciągnąć go w nieubezpieczony teren. Zgodził się jednak ze mną, że jakby nie było, rosół i kura muszą być zjedzone!”

Katastrofa Halifaxa   Regina Sudoł z koleżankami z wojska Archiwum K. Opioły

Na ekspozycji będzie można ponadto obejrzeć pamiątki m.in. po Marii z Tarnowskich Potockiej, Andrzeju Tarnowskim (walczył pod Tobrukiem w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich), pilocie Tadeuszu Prędeckim, Janinie Stadnik (więźniarce łagrów sowieckich, fizylierce w 1 Samodzielnym Batalionie Kobiecym, uczestniczce bitwy pod Lenino, brała udział w zdobywaniu Berlina, gdzie została ciężko ranna w głowę), Reginie i Stanisławie Sudołach, bosmanie Janie Brzęczce z ORP Orzeł (zginął wraz z całą załogą okrętu) oraz kpt. Józefie Sarnie i Maksymilianie Zderskim. Nie zabraknie naturalnie mundurów i militariów, które udostępniły Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Świętokrzyskie Muzeum Militariów w Małogoszczu, Muzeum Regionalne w Kraśniku.

Na wernisaż wystawy zapraszamy do Zamku w Dzikowie, siedzibie MHMT w niedzielę 4 października br.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy