Wakacje tuż tuż. Jedni wyjadą w góry, inni nad morze. A co dla tych co pozostaną w domach? Coraz więcej atrakcji wypoczynkowych każdy z nas może znaleźć w swoim regionie. Dziś przedstawiamy ofertę wypoczynku nad wodą.
Jeszcze do niedawna bardzo modne było wypoczywanie pod przysłowiową gruszą, kiedy całe rodziny zabierały koce oraz prowiant i wyruszały nad rzekę lub pobliski zalew wodny, by wspólnie spędzić wolne popołudnie. Wypoczynek nad wodą nie wyszedł z mody, ale my sami podnosimy standardy tego, gdzie i jak chcemy wypocząć. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom ośrodki sportowe i rekreacyjne przygotowują coraz bardziej wyszukane i bezpieczne rejony do wypoczynku nad wodą.
Wypoczynek nad Wisłą
Od kilku lat sandomierski Bulwar wiślany i przystań wodna, po gruntownym remoncie, tętnią życiem. Turyści przybywający do miasta mogą nie tylko zwiedzić jego piękne zabytki, ale także skorzystać w ciekawej oferty wypoczynku nad królową polskich rzek. – W okresie sezonu letniego można u nas popływać w zatoczce na rowerkach wodnych, charakterystycznych łabędziach i kaczorach. Miłośnicy kajaków mogą wyruszyć bezpośrednio na spływ głównym korytem rzeki Wisły, aby zwiedzić okolice miasta. Istnieje możliwość wypożyczenia także pontonów i ładzi wiosłowych. Niestety w samej Wiśle obowiązuje zakaz kąpieli, że względów bezpieczeństwa – poinformowała Marek Chruściel, kierownik ośrodka MOSiR-u na Bulwarze. Nad korzystającymi z tych uciech czuwa cały zespół wiślanych ratowników. – Każdy korzystający u nas ze sprzętu wodniackiego ma obowiązek używania kapoka. Niezależnie czy ktoś umie pływać czy też nie. Rowerkami wodnymi można popływać tylko po wewnętrznej zatoce, zaś kajakarze mogą udać się na samą Wisłę. Jeśli korzystający stosują się do naszych zaleceń i wskazówek, naprawdę mogą czuć się na wodzie bezpieczni – tłumaczy M. Chruściel. Całkiem niedawno powstała grupa Ratownictwo Wodne Sandomierz, która czuwa także mad bezpieczeństwem pływających po Wiśle.
Tegoroczna wakacyjna oferta na Bulwarze została poszerzona o organizowane dla dzieci, młodzieży i turystów „Turnusy na wodzie”. Zaplanowano kilkudniowe zajęcia „Wakacje z wiosłami”, „Wakacje pod żaglami”, „Wakacje motorowodne” i „Wakacje na nartach wodnych”. Ponad to mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z letnich basenów na terenie Centrum Rekreacji przy ulicy Portowej w prawobrzeżnej części miasta. Do dyspozycji będą mieli dwie niecki o różnej głębokości. Na terenie obiektu będą prysznice, przebieralnie, a także leżaki. Otwarcie kąpieliska odbędzie się w sobotę, 27 czerwca. Korzystanie z obiektu będzie płatne. Niewątpliwą atrakcją pobytu w Sandomierzu jest rejs statkiem po królowej polskich rzek. – Bardzo dużo turystów korzysta z naszych usług i chcąc zobaczyć piękną panoramę miasta z pokładu statków pasażerskich i posłuchać ciekawych opowieści kapitanów – mówi Paweł Prokop, kapitan żeglugi śródlądowej. Mówiąc o żeglowności Wisły podkreśla, że trzeba znać tę rzekę, gdzie i którędy płynąc. – Tutaj w Sandomierzu koryto jest uregulowane, więc nie ma problemu, jednak w innych rejonach rzeka zmienia ułożenie dna i niejednokrotnie może na zaskoczyć – dodaje. Kapitan zapewnia także, że każda jednostka pasażerska jest wpisana do Polskiego Rejestru Statków i spełnia wszelkie wymogi techniczne i bezpieczeństwa. – Nasi pasażerowie mogą czuć się bezpieczni. Jeśli tylko stosują się do zaleceń załogi, każdy rejs jest wielką przyjemnością – podkreśla.
Ostrowieckie atrakcje
Zbiornik na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego Gutwinie jest oficjalnym miejscem przeznaczonym do kąpieli w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oficjalnie sezon rozpocznie w pierwszy weekend wakacji. Kąpielisko będzie strzeżone przez ratowników w dni powszednie w godzinach od 10 do 18, a w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11 do 19. - Sprzęt pływający jest już dostępny, z resztą czekamy na początek wakacji. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, otworzymy ośrodek w piątek, 26 czerwca. Jeśli nie, planujemy to zrobić wraz początkiem lipca - mówi Mariusz Rokita, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Upał sprawił, że pierwsi amatorzy kąpieli pojawili się na Gutwinie już w miniony weekend. Na razie jednak trzeba mieć świadomość, że wchodzimy do wody na własne ryzyko, a dodatkowo możemy być ukarani mandatem, jeśli na miejscu pojawi się straż miejska lub policja. Akwen nie jest jeszcze udostępniony, legalnie można korzystać z kajaków i rowerów wodnych. Wraz z początkiem wakacji, tak jak w ubiegłych latach pojawią się na Gutwinie dmuchane urządzenia pływające - bramki do piłki wodnej, boisko do wodnej piłki siatkowej, które cieszyły się powodzeniem.
Ochłody, podobnie jak w minionych sezonach, można szukać w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, gdzie kilka lat temu powstał sztuczny zalew Kamienne Oko z miejscem do biwakowania. Oprócz strzeżonego przez kadrę ratowniczą miejsca do kąpieli będzie można skorzystać ze zjeżdżalni. Zalew też nie jest jeszcze udostępniony, prawdopodobnie nastąpi to wraz z początkiem wakacji.
Miejscem kąpieli mieszkańców gminy Ćmielów jest zbiornik Topiołki. Nie jest on oficjalnym kąpieliskiem, co oznacza, że prawnie kąpiel w nim jest zabroniona. Mieszkańcy Ostrowca chętnie odwiedzają też inne kąpieliska. Lubią jeździć na Lubiankę i Piachy w Starachowicach, Brody Iłżeckie, zalewy Chańcza i Sielpia w powiecie kieleckim.