Wakacje tuż tuż. Jedni wyjadą w góry, inni nad morze. A co dla tych co pozostaną w domach? Coraz więcej atrakcji wypoczynkowych każdy z nas może znaleźć w swoim regionie. Dziś przedstawiamy ofertę wypoczynku nad wodą.
Nie tylko Chańcza
Na mapie powiatu staszowskiego znajduje się kilka punktów, gdzie można bezpiecznie spędzić czas nad wodą. Chańcza to powstały na rzece Czarnej Staszowskiej zalew o powierzchni 470 ha. W okresie letnim jest to wspaniałe miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i surfingu, regat czy kajaków. W pobliżu zalewu znajdują się domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe. W sezonie plażowicze mogą korzystać z kilku plaż z wydzielonymi miejscami do kąpieli.
Zalew Buczyna leżący u podnóży Bogorii jest jednym z miejsc w powiecie staszowskim, gdzie w ciszy i pięknej okolicy będzie można spędzić letnie dni plażując lub pływając. Zalew Buczyna jest akwenem o powierzchni około 4 hektarów. Jego średnia głębokość wynosi prawie dwa metry. Teren wyznaczony do kąpieli znajduje się przy plaży, która ciągnie się przez około 150 metrów. Trzeba jednak jeszcze trochę poczekać, zanim legalnie i bezpiecznie wejdziemy do wody. Sezon oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 29 czerwca, wtedy także nad zalewem pojawią się ratownicy strzegący bezpieczeństwa kąpiących się. Kąpielisko będzie strzeżone od godziny 10 do 18. Bardzo dużo miłośników kąpieli w powiecie staszowskim jedzie nad jezioro Golejów. Drewniane pomosty wyznaczają na jeziorze cztery baseny o różnej głębokości. Na najmłodszych czekają dwa brodziki, natomiast dla umiejących pływać są dwa baseny. Tutaj sezon rozpocznie się w pierwszy dzień wakacji w sobotę, 27 czerwca, a nad bezpieczeństwem kąpiących będzie czuwało trzech ratowników. Kąpielisko będzie strzeżone od godziny 9 do 18.
Nieodkryty Janów
Janowskie puszcze to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie, który kusi nieskażoną przyrodą, a po pracy zachęca do relaksu i aktywnego wypoczynku. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie ze swoimi licznymi rezerwatami, obszarami bagiennymi, leśnymi rozlewiskami i stawami stanowi skarbiec posiadający niezmierzone zasoby do obcowania z duszą lasu. To teren dla przyrodniczych odkrywców i miłośników wodnego wypoczynku, gdzie atrakcją są także spływy kajakowe Bukową, dziką, ale całkowicie bezpieczną rzeką. W sezonie letnim często odwiedzana jest piaszczysta plaża i janowski zalew. W tym roku planowana jest strzeżona plaża, gdzie będzie można bezpiecznie wypoczywać nad janowskim zalewem.
Posiarkowe jezioro
Jeszcze kilka lat temu wyrobisko po kopalni odkrywkowej siarki obok Tarnobrzega straszyło swoim księżycowym krajobrazem. Przez kilka lat dokładano starań, aby zrekultywować zniszczone tereny i oddać je do ponownego użytku. Powstały podczas wydobycia siarki olbrzymi dół, odpowiednio zabezpieczono i utworzono olbrzymie Jezioro Tarnobrzeskie o powierzchni lustra wody 455 ha, i maksymalnej głębokość 40 metrów. Od kilku lat jest to wymarzone miejsce wypoczynku i uprawiania wodnych sportów. Dla miłośników opalania oferuje ponad dwa kilometry plaży połączonej z bezpiecznymi kąpieliskami. Bezpieczne kąpieliska powstały podczas kształtowania linii brzegowej, na której utworzono tzw. wypłycenia, bezpośrednio przy plażach dla kąpiących. Jezioro Tarnobrzeskie to także raj dla żeglarzy. Działający Jacht Klub Kotwica oferuje sprzęt do pływania oraz udostępnia nabrzeże do slipowania własnych żaglówek. Ponad to każdy chętny może ukończyć tam kurs żeglarski i sternika. Niewątpliwą atrakcją jest także baza płetwonurkowa, skąd można wyruszyć na poznawanie podwodnego świata. Kilka lat temu reaktywowano także sekcję kajakową, która chce nawiązać do złotych czasów tarnobrzeskiego kajakarstwa sprzed ponad trzydziestu lat, kiedy to Tarnobrzeg miał nawet swoich olimpijczyków. Niemożna również zapominać o tragicznych i niebezpiecznych chwilach, kiedy to nad jeziorem przeszła gwałtowna burza, na wzór szkwału, która powywracał kilka łódek i potrzebne były interwencje, które na szczęście zakończyły się pomyślnie.