W ramach przygotowania do obchodów 200-lecia Diecezji Sandomierskiej odbyło się sympozjum o postaci wybitego kanonisty i pasterza bp. Walentego Wójcika, biskupa pomocniczego w latach 1960-1990.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza z udziałem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego oraz licznych kapłanów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, władze samorządowe miasta oraz mieszkańcy parafii skąd pochodzi i gdzie posługiwał.
Druga naukowa cześć spotkania odbyła się w budynku seminaryjnym, gdzie przybliżono postać biskupa kanonisty, kierunki jego badań naukowych oraz jego wkład w posoborową reformę prawa kanonicznego.
- Można czasami usłyszeć opinie, że prawo kanoniczne jest w Kościele niepotrzebne. Tymczasem ono czuwa nad poprawnością przekazu wiary, nad jednością i dyscypliną kościelną, strzeże sprawiedliwości. Jest jednym słowem na służbie Ewangelii. Dlatego poznawanie prawa kanonicznego, studiowanie jego źródeł oraz aktualnej dyscypliny należy do obowiązków każdego pasterza, kandydatów do kapłaństwa i do życia konsekrowanego. Dzisiaj interesują się nim także ludzie świeccy. Biskup Walenty Wójcik był wybitnym prawnikiem i gorliwym pasterzem, który potrafił łączyć pracę naukową z obowiązkami kapłańskimi - wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas sympozjum.
W pierwszym wykładzie ks. dr Rafał Piekarski z Radomia przybliżył sylwetkę i życie biskupa Walentego Wójcika, wskazując na istotne momenty jego rozwoju duchowego i naukowego. Ks. dr Waldemar Gałązka mówił o zasadniczych kierunkach badań naukowych podejmowanych przez bp. W. Wójcika, podkreślając, że nauka, a szczególnie kanonistyka była jego życiową pasją.
Ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski omówił wkład naukowy bp Wójcika w badanie prawa synodalnego. Naukową część sympozjum podsumował wykład ks. prof. dr hab. Mirosława Sitarza podejmujący problematykę: „Sobór Watykański II i posoborowa reforma prawa kanonicznego w publikacjach biskupa Walentego Wójcika”. Spotkanie zakończyła dyskusja, w której prelegenci odpowiadali na pytania zgromadzonego gremium.