Dziewięcioro poetek i poetów stanęło w szranki, walcząc o laur zwycięstwa w konkursie poetyckim, towarzyszącym X Przeglądowi Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy w Tarnobrzegu.
Wybór laureatów w tym roku okazał się wyjątkowo trudny. Ale po naradach jury, w którym zasiedli: Elżbieta Miernik-Krukurka, Sylwester Łysiak, Aleksandra Południak, podjęło decyzję ogłoszoną przez jego przewodniczącą Janinę Szul. Pierwsze miejsce zdobył Zbigniew Łokaj z ŚDS w Rudniku nad Sanem, drugie Ewa Sowa, trzecie zaś Marian Karaś – oboje reprezentowali tarnobrzeski ŚDS.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury, w którym po raz dziesiąty odbywał się Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Kultury Województwa Podkarpackiego. Tradycyjną formułę otwierającą imprezę wraz z dyrektor ŚDS w Tarnobrzegu – Beatą Wasiutą wypowiedzieli przedstawiciele instytucji i organizacji uhonorowanych za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Witając wszystkich uczestników przeglądu oraz zaproszonych gości dyrektor tarnobrzeskiego ŚDS przywołała zdanie Romaina Gary, który stwierdził, że „cała wielkość naszej przygody polega na życiu, które przychodzi do nas z pustymi rękami, lecz opuścić nas może wzbogacone i przekształcone”. – Naszym celem od lat, zgodnie ze słowami Romaina Gary, jest zaprezentowanie ludzi, czyli was drodzy uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy, którzy swoimi talentami, pasjami, uzdolnieniami wzbogacacie i przekształcacie swoje życie ale również życie całego otoczenia – zwróciła się do artystów reprezentujących placówki z całego Podkarpacia.
Przez następnych kilka godzin sceną zawładnęli uczestnicy reprezentujący ponad 40 ŚDS-ów, nawet z tak odległych miejscowości jak Lesko, Cisna, Cieszanów i wiele innych. Śpiewem, grą, recytacją bawili, zachwycali i skłaniali do refleksji zgromadzoną publiczność. Wiele do myślenia dał, otwierający przegląd, występ przedstawicieli tarnobrzeskiej placówki „Być jak Leonardo”, w którym padły pytania o przesłania sztuki i sens działalności artystycznej.
Przedstawienie "Być jak Leonardo" Marta Woynarowska /Foto Gość
– Przegląd daje doskonałą okazję i możliwość zaprezentowania twórczości osób niepełnosprawnych we wszystkich jej wymiarach – podkreśliła Beata Wasiuta. – Występom na scenie towarzyszy bowiem konkurs literacki oraz wystawa prac plastycznych. Dodatkowo zaś staramy się zmieniać stereotypowy wizerunek osoby niepełnosprawnej i mam nadzieję, że to zadanie udaje się nam realizować.
Na ekspozycji, która tradycyjnie towarzyszy przeglądowi prezentowane był cały przekrój rękodzielnictwa i sztuk plastycznych. Obok obrazów, grafik, makat, ozdób, bibelotów, można było zobaczyć rzeźby, a nawet serwis kawowy. – My przywieźliśmy ozdoby wykonane ze zbóż i innych roślin – wyjaśniał ks. Tomasz Szostek, kierownik ŚDS w Rudniku nad Sanem, prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. – Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do przeżywanych nie tak dawno dożynek i święta Matki Bożej Siewnej. Naturalnie nie mogło zabraknąć wyrobów z wikliny, wszak przyjechaliśmy z zagłębia wikliniarskiego.