Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kościół Wschodni od podszewki

Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazała się książka biskupa Krzysztofa Nitkiewicza „Katolickie Kościoły Wschodnie. Kompendium Prawa”.

- To mój wyraz wdzięczności dla tych Kościołów, dla ich duchowieństwa, osób zakonnych i świeckich z którymi przez lata miałem szczęście pracować. Dzisiejsze położenie wielu z nich jest tragiczne, więc przynajmniej w ten sposób pragnę okazać bliskość i solidarność – komentował bp K. Nitkiewicz wydanie książki. We wstępie do książki autor zauważa, że: „na skutek globalizacji i migracji, jakie cechują nasze czasy, znajomość problematyki związanej z Kościołami Wschodnimi stała się koniecznością dla każdego duszpasterza Kościoła łacińskiego. W codziennej posłudze kurialisty i proboszcza chodzi głównie o kwestie prawne związane z udzielaniem sakramentów. Przed nowymi wyzwaniami stanęli również rektorzy seminariów i przełożeni zakonni”. Cytując słowa papieża Benedykta XVI, bp K. Nitkiewicz mówi, że również „nowa ewangelizacja” musi uwzględniać prawo kanoniczne zarówno łacińskie jak i wschodnie. Celem książki było, według autora „udzielenie pierwszej pomocy duszpasterzom i przełożonym Kościoła łacińskiego, którzy coraz częściej spotykają się z duchownymi i wiernym Kościołów wschodnich”. Publikacja zawiera zarys historii Kościołów wschodnich, ich prezentację, omówienie struktury organizacyjnej i osobowej. Mówi o Kulcie Bożym i przepisach dyscyplinarnych tych wspólnot. Okładkę książki zdobi reprodukcja bizantyjskich fresków z bazyliki katedralnej w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma