Nowy numer 43/2020 Archiwum

Parafia akademicka pw. Jana Pawła II

Najpierw kilka lat starano się scalić wspólnotę podejmując śmiałe inicjatywy duszpasterskie, które sprawiły, że dziś młodzi i starsi są parafialną rodziną.

Początki parafii związane są duszpasterstwem akademickim, które rozpoczęło działalność u schyłku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozrastający się kampus studentów Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli wymagał stałej opieki duszpasterskiej. Władze uczelni wygospodarowały dużą aulę na kaplicę, której patronką została św. Jadwiga Królowa. Biskup mianował kapelana studentów.

Młodość i doświadczenie

Po dekadzie duszpasterstwo akademickie zostało Relikwie bł. Jana Pawła II   Relikwie bł. Jana Pawła II
ks. Tomasz Lis /GN
połączone z parafią terytorialną. – Dokładnie 5 marca będziemy świętowaliśmy szóstą rocznicę powstania parafii, do której poza studentami i pracownikami uczelni włączeni zostali także wierni z czterech pobliskich ulic należących do dwu parafii pw. św. Floriana oraz Trójcy Przenajświętszej. Pierwsze lata były czasem dość trudnym, w którym staraliśmy się scalić parafian, przekonać do nowej wspólnoty i zachęcić do zaangażowania w jej funkcjonowanie – wyjaśnia ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz. Jak wspomina nie było łatwo, bo wiele osób nawet nie wiedziało gdzie jest kaplica, która stała się ich kościołem. – Naszej świątyni nie widać, bo jest wewnątrz gmachu uczelni. A ludzie są przyzwyczajeni, że kościół to osobny budynek z wieżą, wokół którego można iść w procesji. U nas jest trochę inaczej – dodaje z uśmiechem. Zaangażowanie duszpasterzy i sukcesywna praca dały efekty. Dziś już każdy powtarza, że to jego parafia i kościół a ciekawe pomysły duszpasterskie sprawiają, że studenci, rodziny i seniorzy czują się jedną wspólną rodziną. - Jest w nas pewna wyjątkowość, na terenie jednej parafii spotykają się ludzie zamieszkujący jej terytorium, ale także studenci, dzięki temu połączeniu wzajemnie się ubogacamy. Studenci wnoszą w parafię świeżość i powiew młodego Kościoła, osoby dorosłe pomagają młodym, udzielają wskazówek i dzielą się doświadczeniem. Są oczywiście też i dzieci, które przypatrując się swoim starszym – studiującym braciom w wierze, mogę wzrastać duchowo – opowiada Patrycja Ścieżka, studentka.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.