Sandomierski

Parafia akademicka pw. Jana Pawła II

Najpierw kilka lat starano się scalić wspólnotę podejmując śmiałe inicjatywy duszpasterskie, które sprawiły, że dziś młodzi i starsi są parafialną rodziną.

Zawsze coś ciekawego

– Naszą metodą duszpasterską jest: być dla ludzi i chcieć z nimi coś zrobić – podkreśla proboszcz. Systematycznie w parafii powstają ciekawe inicjatywy. Już po raz kolejny w Wielkim Poście ruszyła „Postna Sztafeta”. Każdego dnia Wielkiego Postu, poza niedzielami, minimum jedna osoba z parafii podejmuje post o chlebie i wodzie w konkretnej intencji. Rok temu w papieską rocznicę wystartował Memoriał Pływacki, w którym uczestnicy chcieli upamiętnić pontyfikat swojego patrona. Poza tym parafianie spotykają się na rodzinnej siatkówce, wyruszają na wspólne pielgrzymki, rajdy, marsze czy spływy kajakowe. - Wszyscy staramy się tworzyć Bożą rodzinę. Wiemy, że możemy na siebie liczyć i czuć się swobodnie w swoim gronie, a Kaplica Akademicka i parafianie oraz duszpasterze są otwarci dla każdego. Dzięki opiece duszpasterskiej i formacji duchowej młodzież wie, że nie pogubi się w życiu, a czas studiów będzie dla nich owocny – dodaje Patrycja Ścieżka.

ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz   ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz
ks. Tomasz Lis /GN
Papieski skarb

Parafia akademicka posiada także bezcenny papieski skarb. Są nimi marmurowy ołtarz i ambona, przy których Mszę św. 13 czerwca 1999 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie sprawował Jan Paweł II, beatyfikując 108 męczenników II wojny światowej, w tym m.in. ks. Antoniego Rewerę i ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia. Niezwykła jest historia sprowadzenia ołtarza i ambony do hutniczego miasta. – W 1999 r. diecezja warszawska zamówiła u jednej z firm kamieniarskich w Stalowej Woli ołtarz i ambonę. Po Eucharystii rozebrano je. Marmury zabrała z powrotem firma ze Stalowej Woli, która w sierpniu tegoż roku zwróciła się do bp. Edwarda Frankowskiego z ofertą ich odpłatnego przekazania. Zakup sfinansowała Fundacja Uniwersytecka, kosztowały 33 tys. zł. Wtedy odezwała się diecezja warszawska, naciskając na bp. Wacława Świerzawskiego o zwrot ołtarza i ambony – pamiątek po Ojcu świętym. Ale bp Edward Frankowski zdecydował wtedy, że ołtarz i ambona znajdą się w powstającej właśnie akademickiej kaplicy. Napis na płycie głównej ołtarza pojawił się dokładnie w 20. rocznicę wypowiedzenia słów: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi... tej ziemi” przez Jana Pawła II. Na bocznych jego ścianach widnieją dwa herby – papieski i z pielgrzymki z 1999 r. – opowiada ks. Mariusz Kozłowski. Ołtarz i kaplica to nie koniec związku parafii akademickiej z Janem Pawłem II. W 2005 r., po śmierci Ojca świętego, stalowowolski KUL przyjął jego imię. Od 2011 r., po beatyfikacji papieża Polaka, decyzją bp. Krzysztofa Nitkiewicza, parafia nosi wezwanie bł. Jana Pawła II. W tym samym roku, w październiku, do parafii sprowadzono relikwie jego krwi. Ksiądz Mariusz Kozłowski wspomina również o jeszcze jednym niezwykłym wydarzeniu. – Podczas montażu multimedialnego zestawu w akademickiej kaplicy wypróbowano sprzęt. Wgrany miał tylko jeden film. Kiedy montażysta go puścił, ciarki przeszły mi po plecach; był to 5-minutowy film z Mszy św. w Warszawie w 1999 r., którą Jan Paweł II sprawował przy tym właśnie ołtarzu i kiedy wypowiedział słowa, które na nim widnieją... – zawiesza głos z przejęcia ks. Mariusz Kozłowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.