Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zagóruje nad Łysą Górą

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyło się uroczyste podpisanie umowy wykonawczej na odbudowę wieży. Inwestycję w 85 proc. dofinansuje Unia Europejska. Wkład własny, który zapewnia klasztor ojców oblatów, to 15 proc. Całość projektu to blisko 7,5 miliona złotych.

Podpisanie umowy o odbudowie wieży   Podpisanie umowy o odbudowie wieży
Zakonników wspomogą samorządy i społeczeństwo
o. Dariusz Malajka OMI
Od kilku lat ojcowie oblaci dokładali starań nad odbudową wieży zabytkowego kościoła na Świętym Krzyżu, którą 31 października 1914 roku, cofające się wojska austriackie wysadziły dynamitem. Starania kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium wspierane były przez władze wojewódzkie oraz społeczeństwo. Między innymi dzięki Radiu Kielce, które zorganizowało publiczną zbiórkę pieniędzy, udało się wykonać na podstawie starych rycin i zdjęć dokumentację techniczną projektu, którą przygotowała firma „ABA” – Autorskie Biuro Architektoniczne Władysława Markulisa z Kielc.

Podczas uroczystości podpisania umowy wykonawczej obecni byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Marszałek Kazimierz Kotowski, Pani Irena Sochacka - Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych, Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz, Krzysztof Furmanek – właściciel firmy odbudowującej wieżę oraz Ojciec Superior Zygfryd Wiecha OMI.

Wieża to dopełnienie historycznego wyglądu Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W odbudowanej wieży będzie także platforma widokowa. Wraz z odbudową wieży rozpoczną się prace na wirydarzu - wewnętrznym dziedzińcu. Tutaj są zaplanowane prace archeologiczne, które mają przybliżyć historię Świętego Krzyża – być może studnia znajdująca się w tym miejscu jest połączona ze zbiornikami wodnymi, które znajdują się Świętym Krzyżu.

Termin na zakończenie odbudowy to 14 miesięcy. Zatem w 2014 roku - w stulecie zniszczenia kościelnej wieży zaplanowane jest zakończenie prac. Na placu przykościelnym już niebawem pojawi się dźwig, który na 50 metrów będzie dźwigał elementy kamienne. Zamiarem pana Janusza Cedro - konserwatora wojewódzkiego jest, by kamienie ze zburzonej wieży z 1914 – znalazły się w jednym z narożników odbudowanej wieży.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL