Nowy numer 19/2024 Archiwum

Gotowi do służby

Po 6 latach studiów seminaryjnych przyszedł czas przekuć wiedzę na praktykę. Dziewięciu nowych kapłanów rusza do posługi duszpasterskiej. Kim są, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania, pasje?

dk. Damian Surowiec   dk. Damian Surowiec
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Damian Surowiec

Pochodzi z parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim. Ukończył technikum hotelarskie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Po zdaniu matury pracował w Zamku w Baranowie Sandomierskim, jako przewodnik turystyczny. Do wstąpienia do seminarium przekonała go… koleżanka, z którą wybrał się na Mszę św. z modlitwą o uwolnienie. Podczas Eucharystii zrozumiał, że pragnieniem Pana Jezusa dla niego jest zostanie księdzem. Kapłaństwo wyobraża sobie jako przeżywanie życia w szczególnej bliskości z Panem Bogiem i z tej bliskości ma wypływać służba drugiemu człowiekowi. W seminarium pokochał Eucharystię i nauczył się języka migowego. Interesuje się śpiewem, poznawaniem różnych technik wokalnych. Poza tym lubi słuchać muzykę rozrywkową, jazz i muzykę klasyczną. Pracę magisterską napisałem na temat: "Kryzys tożsamości ojca w rodzinie i postulaty jego przezwyciężenia. Studium katechetyczne w świetle nauczania papieża Franciszka i literatury polskojęzycznej". Mottem umieszczonym na prymicyjnym obrazku są słowa: "bylebym tylko dokończył biegu i posługiwania, które otrzymałem od Pana Jezusa: [bylebym] dał świadectwo o Ewangelii łaski Bożej".

dk. Adrian Trybulski   dk. Adrian Trybulski
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Adrian Trybulski

Pochodzi z parafii Narodzenia NMP w Racławicach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Przez 10 lat był stypendystą Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Chciał zostać geodetą, ale w klasie maturalnej obudziło się w nim powołanie. Decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Jego pasją jest fotografia. W seminarium rozwinął swoje umiejętności, projektując różnego rodzaju grafiki. Sam zaprojektował sobie obrazek prymicyjny, na którym zamieścił słowa: "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje". Na zakończenie studiów seminaryjnych napisał pracę magisterską pt. „Miłość istotą chrześcijaństwa w nauczaniu papieża Franciszka”. Kapłaństwo jest dla niego przybliżeniem Boga człowiekowi.

Dk. Bartosz Wawrzkiewicz   Dk. Bartosz Wawrzkiewicz
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Bartosz Wawrzkiewicz

Pochodzi z Osieka, urodził się w Staszowie, liceum ukończył w tarnobrzeskim "Górniku". Pierwsze myśli o kapłaństwie pojawiły się u niego jeszcze przed szkołą średnią. Bezpośrednio po maturze nie odważył się wstąpić do seminarium, ale rok później już nie był w stanie dłużej się opierać temu, co działo się w jego wnętrzu. Interesuje się duchowością i psychologią. Lubi słuchać muzyki z dobrym przekazem, niezależnie od gatunku. Jego marzeniem jest dłuższa wędrówka z plecakiem po górach albo jakiś etap na Camino, a także wyjazd na Islandię. W seminarium był zaangażowany w tworzenie czasopisma „Powołania”, dzięki czemu zdobył umiejętności związane z grafiką komputerową i dziennikarstwem. Praca magisterską napisał pt. "Teologia ciała w nauczaniu Jana Pawła II”. Kapłaństwo rozumie jako bycie ojcem dla powierzonych sobie ludzi, czyli branie za nich odpowiedzialności i dawanie im siebie. Na obrazku prymicyjnym napisał: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy