Nowy numer 19/2024 Archiwum

Gotowi do służby

Po 6 latach studiów seminaryjnych przyszedł czas przekuć wiedzę na praktykę. Dziewięciu nowych kapłanów rusza do posługi duszpasterskiej. Kim są, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania, pasje?

dk. Paweł Kida   dk. Paweł Kida
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Paweł Kida

Pochodzi z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim. Ukończył liceum o profilu matematyczno-geograficznym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Nowej Sarzynie. Jego historia powołania, jak sam podkreśla, jest bardzo prosta. Od małego chciał zostać księdzem. Decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął kilka miesięcy przed maturą, w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Pracę magisterska napisał pt. "Umiłowanie Eucharystii w nauczaniu Benedykta XVI". Kapłaństwo jest dla niego ofiarą ze swojego życia dla Kościoła oraz wielkim darem łaski. W pracy duszpasterskiej chciałby prowadzić ludzi do świadomego uczestnictwa w Eucharystii i w pozostałych sakramentach. Interesuje się hagiografią (życiem świętych), a co z tym się wiąże także historią Kościoła. Lubi spędzać czas w kuchni, gotując różne potrawy. Jako hasło wybrał słowa: "Bóg jest miłością. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia".

dk. Paweł Klusek   dk. Paweł Klusek
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Paweł Klusek

Jest parafianinem sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do egzaminu dojrzałości przystąpił w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Święt. Od dzieciństwa jest związany z Kościołem. Po przyjęciu pierwszej Komunii Świętej zaczął służyć jako ministrant. O jego powołaniu do kapłaństwa zadecydowała formacja w KSM-ie oraz pielgrzymki na Jasną Górę. Ostateczną decyzję o wstąpieniu do seminarium podjął na dwa miesiące przed maturą. W seminarium nauczył się organizowania czasu oraz pracy w grupie. Jego największą pasją jest dbanie o piękno liturgii. Interesuje się także muzyką, dobrą książką i grą w planszówki. Na zakończenie studiów seminaryjnych napisał pracę magisterską pt. "Życie w Bogu w świetle encyklik trynitarnych Jana Pawła II". Jak mówi, kapłaństwo jest dla niego drogą do rozwoju relacji z Bogiem, wspólnym dążeniem do celu, jakim jest niebo. Na obrazku prymicyjnym zamieścił słowa: "Nie lękajcie się, Bóg jest Miłością".

dk. Mateusz Kobylarz   dk. Mateusz Kobylarz
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

dk. Mateusz Kobylarz

Pochodzi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu. Uczęszczał do Liceum Profilowanego RCEZ w Nisku. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu, które zwieńczył pracą magisterską z teologii molarnej pt. "Ocena ingerencji w prokreację ludzką w świetle Magisterium Kościoła". Punktem przełomowym w podjęciu ostatecznej decyzji o wstąpieniu do seminarium były dla niego rekolekcje ignacjańskie w Bliznem. Interesuje się duchowością ignacjańską, karmelitańską oraz zagadnieniami z styku duchowości i psychologii. Kapłaństwo to dla niego przede wszystkim poświęcanie się, spalanie, uświęcanie i prowadzenie powierzonych sobie ludzi do Chrystusa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: "Kto trwa we mnie a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze mnie nic nie możecie uczynić".

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy