• facebook
 • rss
 • Minął rok – w obiektywie „Gościa”

  Ks. Tomasz Lis

  dodane 30.12.2012 19:49

  Odchodzący rok zamyka pewien etap czasu, odkłada do albumów już pamiątkowe zdjęcia, podsumowuje wydarzenia. Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli jaki był i co przyniósł mijający rok 2012.

  Był, jak każdy, rokiem wyjątkowym, niepowtarzalnym i szczególnym. Dwudziesta rocznica powstania diecezji w nowych jej granicach wyznaczała wielu instytucjom diecezjalnym jubileusz działalności.

  Był to rok wielkich spotkań z historią Sandomierza. Sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” przypomniało związki naszego miasta z Egiptem w osobie bp. Prospera Burzyńskiego. Konferencja ekumeniczna „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – zgoda Braci” przywołała chwile, gdy podpisywano tutaj pierwszy akt ekumeniczny.

  Znaczącym wydarzeniem były Dni Młodych, które – jak od wielu lat – zgromadziły rzesze pełnych ewangelicznego entuzjazmu młodych ludzi.

  Zawichost po wiekach powrócił w „objęcia” swojej klaryski. Bł. Salomea została ogłoszona patronką miasta.

  Był to także czas sukcesu sportowego księży w Mistrzostwach Polski w Futsalu oraz posłania nowego misjonarza do Ekwadoru.

  Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

  Pierwszy orszak

    Pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu
  Rafał Tracz/GN
  6 stycznia. Tarnobrzeg stał się jednym z 24 miast Polski, które zorganizowały Orszak Trzech Króli. Poprowadzony był przez trzech monarchów symbolizujących trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Młodzież ubrana w szaty królewskie i korony poprowadziła uczestników orszaku ulicami miasta przed figurę bł. Jana Pawła II. Przemarszowi towarzyszył uroczysty śpiew kolęd, a punktem kulminacyjnym orszaku był pokłon oddany małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie.

   

   

   

   

  Jasełkowy teatr

    Diecezjalny Przegląd Jasełek wyłania prawdziwych artystów
  ks. Tomasz Lis/GN
  19 stycznia. Dwanaście zespołów artystycznych, które zwyciężyły w rejonowych eliminacjach w X Diecezjalnym Przeglądzie Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych, zaprezentowało swoje przedstawienia w Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu. Jasełka zaprezentowały dzieci z parafii Dwikozy, Ulanów, Modliborzyce i Raków oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych w Tuszowie Narodowym i nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kategorii gimnazjów i szkół średnich w finałach wystąpili artyści z Klubu H4 „Iskra” w Ożarowie, uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli, gimnazjaliści z Tuszowa Narodowego i Potoku Stany, uczniowie Zespołu Szkół w Staszowie oraz licealiści z Klimontowa.

   

   

   

  Mistrzowie hali

    Nasi księża mistrzami Polski w piłce halowej
  Archiwum drużyny/GN
  19 lutego. Nasi księża okazali się najlepsi w Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. W rozgrywanym już po raz 8. turnieju, który odbył się w Łodzi, wzięło udział 14 kapłańskich drużyn piłkarskich. W finale nasi pokonali kapłańską ekipę z Kielc. W drużynie diecezji sandomierskiej wystąpili: ks. Rafał Olszówka, ks. Michał Szawan, ks. Marian Zaręba, ks. Tomasz Wilisowski CSMA, o. Ezechiel Lasota OFMBer., ks. Piotr Gaj, ks. Marek Walczak, ks. Piotr Przysucha, ks. Marek Tkacz i ks. Tomasz Lis.

   

   

   

   


  «« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół