Minął rok – w obiektywie „Gościa”

Ks. Tomasz Lis

publikacja 30.12.2012 19:49

Odchodzący rok zamyka pewien etap czasu, odkłada do albumów już pamiątkowe zdjęcia, podsumowuje wydarzenia. Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli jaki był i co przyniósł mijający rok 2012.

Był, jak każdy, rokiem wyjątkowym, niepowtarzalnym i szczególnym. Dwudziesta rocznica powstania diecezji w nowych jej granicach wyznaczała wielu instytucjom diecezjalnym jubileusz działalności.

Był to rok wielkich spotkań z historią Sandomierza. Sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” przypomniało związki naszego miasta z Egiptem w osobie bp. Prospera Burzyńskiego. Konferencja ekumeniczna „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – zgoda Braci” przywołała chwile, gdy podpisywano tutaj pierwszy akt ekumeniczny.

Znaczącym wydarzeniem były Dni Młodych, które – jak od wielu lat – zgromadziły rzesze pełnych ewangelicznego entuzjazmu młodych ludzi.

Zawichost po wiekach powrócił w „objęcia” swojej klaryski. Bł. Salomea została ogłoszona patronką miasta.

Był to także czas sukcesu sportowego księży w Mistrzostwach Polski w Futsalu oraz posłania nowego misjonarza do Ekwadoru.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Pierwszy orszak

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu   Pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnobrzegu
Rafał Tracz/GN
6 stycznia. Tarnobrzeg stał się jednym z 24 miast Polski, które zorganizowały Orszak Trzech Króli. Poprowadzony był przez trzech monarchów symbolizujących trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Młodzież ubrana w szaty królewskie i korony poprowadziła uczestników orszaku ulicami miasta przed figurę bł. Jana Pawła II. Przemarszowi towarzyszył uroczysty śpiew kolęd, a punktem kulminacyjnym orszaku był pokłon oddany małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie.

 

 

 

 

Jasełkowy teatr

Diecezjalny Przegląd Jasełek wyłania prawdziwych artystów   Diecezjalny Przegląd Jasełek wyłania prawdziwych artystów
ks. Tomasz Lis/GN
19 stycznia. Dwanaście zespołów artystycznych, które zwyciężyły w rejonowych eliminacjach w X Diecezjalnym Przeglądzie Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych, zaprezentowało swoje przedstawienia w Katolickim Domu Kultury św. Józefa w Sandomierzu. Jasełka zaprezentowały dzieci z parafii Dwikozy, Ulanów, Modliborzyce i Raków oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych w Tuszowie Narodowym i nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kategorii gimnazjów i szkół średnich w finałach wystąpili artyści z Klubu H4 „Iskra” w Ożarowie, uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Stalowej Woli, gimnazjaliści z Tuszowa Narodowego i Potoku Stany, uczniowie Zespołu Szkół w Staszowie oraz licealiści z Klimontowa.

 

 

 

Mistrzowie hali

Nasi księża mistrzami Polski w piłce halowej   Nasi księża mistrzami Polski w piłce halowej
Archiwum drużyny/GN
19 lutego. Nasi księża okazali się najlepsi w Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. W rozgrywanym już po raz 8. turnieju, który odbył się w Łodzi, wzięło udział 14 kapłańskich drużyn piłkarskich. W finale nasi pokonali kapłańską ekipę z Kielc. W drużynie diecezji sandomierskiej wystąpili: ks. Rafał Olszówka, ks. Michał Szawan, ks. Marian Zaręba, ks. Tomasz Wilisowski CSMA, o. Ezechiel Lasota OFMBer., ks. Piotr Gaj, ks. Marek Walczak, ks. Piotr Przysucha, ks. Marek Tkacz i ks. Tomasz Lis.

 

 

 

 


Pomoc rodzinie

Sympozjum o rodzinie   Sympozjum o rodzinie
ks. Tomasz Lis/GN
25 lutego. Odbyło się sympozjum poświęcone sytuacji współczesnej rodziny i zagrożeń, z jakimi się zmaga w wyniku przeżywanych zmian społeczno-kulturalnych. Konferencja została zorganizowana z okazji 30. rocznicy ogłoszenia i wydania posynodalnej adhortacji papieża Jana Pawła II Familiaris Consortio. Podczas sympozjum mówiono o roli rodziny w życiu i misji Kościoła, poruszano problemy związane z obroną życia, dyskutowano o dylematach prawnych i społecznych związanych z rodziną. Konferencja była także spotkaniem osób działających w katolickich centrach pomocy rodzinie.

 

 

 

 

Szkoła prawdziwego postu

Akcja ścisły post!   Akcja ścisły post!
Archiwum Parafii/GN
2 marca. Duszpasterstwo Akademickie BASZTA oraz parafia bł. Jana Pawła II w Stalowej Woli zorganizowali Akademicką Postną Sztafetę 2012. Każdego dnia Wielkiego Postu przynajmniej jedna osoba podejmowała post o chlebie i wodzie (jakościowy i ilościowy) w konkretnej intencji. Na starcie sztafety znalazły się osoby starsze i młodsze, z parafii i spoza niej oraz studenci. Jak podali studenci podsumowując akcję, każdego dnia post podejmowało po kilka osób, twierdząc, że to prawdziwe wyzwanie, dzięki któremu można poznać prawdziwe wyrzeczenie.

 

 

 

 

20 lat minęło

Dwie dekady diecezji w nowych granicach   Dwie dekady diecezji w nowych granicach
kl. Łukasz Popiak/GN
24 marca. W jubileusz utworzenia diecezji sandomierskiej w nowych jej granicach modlono się w intencji całej wspólnoty lokalnego Kościoła oraz o błogosławieństwo dla bp. Wacława Świerzawskiego z okazji rocznicy święceń biskupich. Wspólna Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. K. Nitkiewicza oraz bp. E. Frankowskiego zgromadziła kapłanów, siostry zakonne, wspólnotę seminaryjną, członków ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wielu diecezjan. Podczas Eucharystii modlono się także i wspominano postać zmarłego właśnie w tym dniu bp. Edwarda Materskiego, emerytowanego biskupa radomskiego, który w latach 1981–1992 był ordynariuszem diecezji sandomiersko-radomskiej.

 

 

 


Między Egiptem a Sandomierzem

W konferencji uczestniczył bp Adel Zaky OFM, wikariusz apostolski w Aleksandrii   W konferencji uczestniczył bp Adel Zaky OFM, wikariusz apostolski w Aleksandrii
ks. Tomasz Lis/GN
21 kwietnia. W ramach sandomierskich spotkań „Wokół chrześcijańskiego Wschodu” w tym roku została podjęta tematyka związana z Egiptem i Bliskim Wschodem. Osobą łączącą tamtejszych chrześcijan oraz naszą diecezję jest postać bp. Prospera Burzyńskiego, ordynariusza sandomierskiego, który jeszcze przed objęciem diecezji pracował duszpastersko w Egipcie, Palestynie i Syrii w ramach franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Na konferencję przybył bp Adel Zaky OFM, wikariusz apostolski w Aleksandrii. W Muzeum Diecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona życiu i działalności Adama Prospera Burzyńskiego, jako misjonarza i pasterza diecezji.

 

 

 

 

Otwarte podwoje

Na Dzień Otwartej Furty przybywają tłumy   Na Dzień Otwartej Furty przybywają tłumy
kl. Mateusz Czarnecki/GN
1 maja. Furta seminarium duchownego stanęła po raz 12. otworem dla wszystkich chcących odwiedzić miejsce, w którym klerycy na co dzień przygotowują się do kapłaństwa. Po Eucharystii dla gości przygotowano wiele atrakcji. Tradycyjnie były gry i zabawy w seminaryjnym ogrodzie, loteria fantowa, koncerty. Dużą popularnością cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. W refektarzu zorganizowano kawiarnię dla chcących spróbować kleryckiej kawy i ciasta. Sandomierska drużyna Związku Strzeleckiego „Strzelec” przygotowała strzelnicę, na której można było spróbować swoich umiejętności. Nowością była możliwość konnej przejażdżki. Na boisku toczyły się rozgrywki o Puchar Gościa Niedzielnego.

 

 

 

Dzieci u janowskiej Mamy

Dzieci dziękowały w janowskim sanktuarium   Dzieci dziękowały w janowskim sanktuarium
Andrzej Bucior/GN
26 maja. Dzieci pierwszokomunijne wspólnie dziękowały za przyjęty sakrament w janowskim sanktuarium. Przybyło ponad pół tysiąca maluchów. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się na placu Eucharystycznym Mszą świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy Edward Frankowski. Dzieci przed cudownym obrazem zawierzyły swoje życie oraz rodziny opiece Matki Bożej Łaskawej.

 

 

 

 

 


"Tak" dla życia

Marsze dla Życia odbyły się w całej diecezji   Marsze dla Życia odbyły się w całej diecezji
ks. Tomasz Lis/GN
3 czerwca. W większych miastach diecezji odbyły się Marsze dla Życia, których uczestnicy w łączności z papieżem Benedyktem XVI, będącym na Światowym Spotkaniu Rodzin w Mediolanie, manifestowali swoje poparcie dla promowania wartości rodziny oraz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Obrońcy życia przemaszerowali ulicami Sandomierza, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Ostrowca Św., Staszowa, Połańca i Koniemłot.

 

 

 

 

 

Rowerem dla papieża

Rowerowy Rajd Papieski do Radomyśla nad Sanem   Rowerowy Rajd Papieski do Radomyśla nad Sanem
ks. Tomasz Lis/GN
16 czerwca. Ponad tysiąc miłośników aktywnego wypoczynku stanęło na starcie III Sandomierskiego Rajdu Papieskiego. Tym razem miał on charakter gwiaździsty, to znaczy uczestnicy wyjechali z kilku miejsc diecezji: Sandomierza, Tarnobrzegu i Stalowej Woli, Janowa Lubelskiego, Opatowa, Klimontowa oraz innym mniejszych miejscowości, by spotkać się wspólnie w sanktuarium maryjnym w Radomyślu nad Sanem. Na starcie wspólnej imprezy stanęli przede wszystkim młodzi cykliści, ale nie brakowało także i seniorów, jak również całych rodzin.

 

 

 

 

Piesi pątnicy

Janowska kolumna pielgrzymowała po raz 30.   Janowska kolumna pielgrzymowała po raz 30.
ks. Adam Stachowicz/GN
12 sierpnia. Po pokonaniu setek kilometrów u stóp Czarnej Madonny stanęli sandomierscy pielgrzymi. Jak co roku, dotarli w kilku kolumnach: sandomierskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i jubileuszowej, bo wędrującej już po raz 30., janowskiej. Pielgrzymi w drodze pamiętali o tych, którzy ucierpieli na skutek niedawnych trąb powietrznych, burz i gradobicia. Pątnicy nieśli ze sobą intencje Kościoła, diecezji, swoich parafii, rodzin oraz osobiste i te, które podjęli w drodze.

 

 

 

 


Siła oazy

Dzień wspólnoty grup oazowych   Dzień wspólnoty grup oazowych
ks. Tomasz Lis/GN
30 sierpnia. Podsumowaniem corocznego wakacyjnego wypoczynku formacyjnego organizowanego przez Ruch Światło–Życie był diecezjalny dzień wspólnoty. Tegoroczne spotkanie zgromadziło ponad 500 osób, które wypoczywały na wakacyjnych turnusach, jak również tych, którzy na co dzień działają w parafialnych grupach oazowych. Dzień wspólnoty rozpoczął się na sandomierskich Błoniach, gdzie młodzi zgromadzili się obok figury bł. Jana Pawła II, aby tam zawiązać wspólnotę i dziękować za papieski wkład w rozwój ruchu oazowego. Tam też był czas na „zdjęcie roku”, czyli uwiecznienie uczestników zjazdu, którzy utworzyli napis „Agape”.

 

 

 

 

Dwie dekady współpracy

Winnica u dominikanów symbolem dwóch dekad współpracy   Winnica u dominikanów symbolem dwóch dekad współpracy
Ewelina Ura/GN
8 września. W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z 20-leciem podpisania Aktu Partnerstwa Miast. Przed dwiema dekadami miasto nawiązało współpracę z niemieckim Emmendingen, a następnie z Newark-on-Trent w Anglii oraz Ostrogą na Ukrainie. Do Sandomierza przybyli przedstawiciele władz tych ośrodków, aby poznać samo miasto oraz wspólnie wypracować kierunki działania i dalszej współpracy. Dla podkreślenia dotychczasowej współpracy otwarto Aleję Emmendingen, a w dominikańskim klasztornym ogrodzie zasadzono sadzonki winogron przywiezione przez niemieckich partnerów.

 

 

 

 

Święto Młodych

Dni Młodych odbyły się w Ostrowcu   Dni Młodych odbyły się w Ostrowcu
ks. Tomasz Lis/GN
1416 września. Kilka tysięcy osób uczestniczyło w XV Dniach Młodych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przybyli z każdej części diecezji. Ostrowiecki rynek i pięć kościołów stacyjnych zamienili w centra modlitwy, miejsca formacji, śpiewu, tańca i radości. Tegoroczne spotkanie młodych przebiegało pod hasłem: „Twarz Kościoła – Twarz Chrystusa – moja twarz”. Na ostrowieckim rynku odbywały się tańce integracyjne i spotkania ewangelizacyjne. Na zakończenie spotkania ikonę Chrystusa Nauczyciela przekazano delegacji z Niska, gdzie odbędzie się następne spotkanie.

 

 

 

 

 

Rajd Skautów

Sakuci Europy u stóp Świętego Krzyża   Sakuci Europy u stóp Świętego Krzyża
ks. Tomasz Lis/GN
29 września. Skauci Europy pielgrzymowali do Sanktuarium Świętego Krzyża. Na pątniczy szlak wyruszyło ponad 300 osób, w tym po raz pierwszy goście z Ukrainy wraz ze swoimi duszpasterzami. Skauci wystartowali w trzech kolumnach z Modliborzyc, Kałkowa i Łagowa. Podczas wędrówki przebiegającego pod hasłem: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" wspólnie modlili się oraz odbywali spotkania formacyjne.

 

 

 

 

Biskup na emeryturze

Bp Edward Frankowski przeszedł na emeryturę   Bp Edward Frankowski przeszedł na emeryturę
Henryk Przondziono/GN
6 października. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Edwarda Frankowskiego z funkcji biskupa pomocniczego, złożoną ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Podziękował także za dotychczasowy wkład w posługę kapłańską i biskupią. Wyrazy wdzięczności w imieniu diecezji złożył również ordynariusz sandomierski, ufając, że biskup senior będzie nadal wspomagał diecezję swoją aktywną obecnością.

 

 

 

 

 

 

 

Misyjne posłanie

Nowy misjonarz pojedzie do Ekwadoru   Nowy misjonarz pojedzie do Ekwadoru
ks. Tomasz Lis/GN
9 października. Na placówkę misyjną do Ekwadoru został posłany ks. Maciej Rączkiewicz. Nowy sandomierski misjonarz udaje się do diecezji Babahoyo, do parafii Camillo. Obrzędowi posłania towarzyszyło wręczenie misjonarzowi krzyża misyjnego. Swojemu rodakowi życzenia owocnej pracy w misyjnej placówce życzyli przyjaciele, krajanie i parafianie.

 

 

 

 

 

 

Rok Wiary

Inaugruracja Roku Wiary w katedrze sandomierskiej   Inaugruracja Roku Wiary w katedrze sandomierskiej
kl. Mateusz Czarnecki/GN
11 października. Uroczystą celebracją w katedrze sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował w diecezji obchody Roku Wiary. W procesji zostały wniesione księgi Ewangeliarza, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II. Wśród licznych inicjatyw z okazji Roku Wiary zaplanowane jest pielgrzymowanie śladami świadków wiary diecezji sandomierskiej. Obejmuje ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych naszej diecezji. Organizowane będą kwartalne kongregacje rejonowe dla księży. Przez cały rok przed Mszą świętą w każdej parafii prowadzone będą katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary.

 

 

 

Bł. Salomea patronką Zawichostu

Relikwie błogosławionej wnieśli Rycerze Sandomierscy   Relikwie błogosławionej wnieśli Rycerze Sandomierscy
ks. Tomasz Lis/GN
19 listopada. Zwieńczeniem obchodzonego w diecezji Roku bł. Salomei była uroczystość oficjalnego ustanowienia jej patronką miasta Zawichost. Przekazanie aktu nadania patronatu odbyło się podczas uroczystej Mszy św. w kościele pofranciszkańskim św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim. Mszę św. koncelebrowali kapłani oraz przybyli ojcowie franciszkanie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze lokalne, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, siostry zakonne, seminarzyści oraz liczni mieszkańcy miasta.

 

 

 

 

Zgoda Sandomierska

Wystawa o Zgodzie Sandomierskiej   Wystawa o Zgodzie Sandomierskiej
ks. Tomasz Lis/GN
5 grudnia. W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę poświęconą jednemu z pierwszych aktów ekumenicznych w Europie – „Zgodzie Sandomierskiej”. Historyczny dokument porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi – luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi – został podpisany 14 kwietnia 1570 roku i był wydarzeniem, dzięki któremu Sandomierz zapisał się w trudnych dziejach XVI-wiecznej Europy jako miejsce poszanowania wolności i tolerancji. Inauguracja wystawy towarzyszyła ogólnopolskiemu spotkaniu referentów ekumenicznych, które odbyło się tego dnia w Sandomierzu.

 

 

 

 

Nowa sandomierska ksieni

Nowa przełożona klarysek – siostra Maria Czech OSC   Nowa przełożona klarysek – siostra Maria Czech OSC
ks. Tomasz Lis/GN
20 grudnia. W sandomierskim klasztorze sióstr klarysek odbyła się I Kapituła Wyborcza. Dotychczas sandomierski dom zakonny był filią-fundacją klasztoru klarysek w Skaryszewie. Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Stolicy Apostolskiej specjalnym dokumentem uznała w sposób prawny klasztor sióstr klarysek w Sandomierzu za klasztor „sui iuris”, z klauzurą papieską i z wszystkimi przywilejami i łaskami duchowymi. Kongregacja poleciła także zwołanie Kapituły Klasztoru pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego oraz wybór przełożonej wspólnoty. Nową przełożoną klasztoru została s. Maria Czech OSC, której przysługuje prawo noszenia miana ksieni.