• facebook
 • rss
 • Geopark w Annopolu

  Andrzej Capiga

  dodane 21.09.2012 18:08

  - Czynimy starania, aby udostępnić zwiedzającym na razie przynajmniej kilometr podziemnych chodników w nieczynnej od lat kopalni fosforytów. Wcześniej jeszcze, w porozumieniu z naukowcami, musimy opracować plan zabezpieczenia chodnika oraz wyselekcjonować okazy do pokazania - powiedział burmistrz Annopola Wiesłąw Liwiński.

  Kopalnia fosforytów w Annopolu to obiekt dość rozległy; długość zachowanych korytarzy wynosi aż kilkanaście kilometrów. Większa jej część jest jednak niedostępna z powodu licznych zawałów. W sierpniu 2008 r. podjęto decyzję o stworzeniu interdyscyplinarnej grupy eksploracyjno-badawczej. Kierownikiem i koordynatorem jej prac jest Marcin Machalski z Instytutu Paleontologii PAN w Warszawie. Grupa duży nacisk położyła na konieczność oznakowania i zabezpieczenia otworu wejściowego do kopalni. Obecnie wejście do podziemi jest zamknięte i stale monitorowane.

  Kopalnia budzi zainteresowanie nie tylko grotołazów, ale także miłośników prahistorii.
  W jej korytarzach znaleziono szczątki ichtiozaura, zęby i kręgi rekinów,  pojedyncze elementy kostne morskich kręgowców z okresu kredy. Annopolska kopalnia stanowi także schronienie różnorodnej podziemnej flory i fauny; zaobserwowano tam 4 gatunki nietoperzy ( ok. 50 osobników).

  – Annopolski skarbiec ze skamieniałościami nie ma sobie równych w utworach kredowych Polski. Jest to także jedyny zachowany zabytek górnictwa fosforytów w całej Europie. W przyszłości warto udostępnić do zwiedzania niektóre fragmenty kopalni. Tak ożywiona stanowiłaby niewątpliwie najatrakcyjniejszy punkt na mapie projektowanego geoparku  Małopolski Przełom Wisły – powiedział Marcin Machalski.

  Wydobyte z kopalni skamieniałości, czytamy w folderze „Skarby annopolskie kopalni” autorstwa Marcina Machalskiego, są badane przez specjalistów z Polski , Francji, Belgii, Rosji oraz Wielkiej Brytanii.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół