Nowy numer 42/2019 Archiwum

Turcy Piotra Nykiela

„Kiedy Turek napoi konia w Wiśle” – to tytuł jednocześnie wystawy i wykładu doktora Piotra Nykiela (Uniwersytet Jagielloński). Wykładu będzie można posłuchać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, 11 maja o godzinie 17. Wystawa będzie zaś eksponowana do 24 maja, również w budynku biblioteki.

11 Maja
MBP w Stalowej Woli, godz. 17:00
Organizator: MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Wystawa opowiada o żołnierzach Osmańskich na froncie galicyjsko-wschodnim, mało znanym epizodzie, który traktować możemy jako symboliczne wypełnienie się proroctwa Wernyhory, dotyczącego odzyskania przez Polskę niepodległości. Turcy walczyli przeciwko Rosji i przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obecność rannych Turków w szpitalach Twierdzy Kraków w latach 1916-1919 stała się też istotnym bodźcem dla utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim najstarszej w Polsce turkologii. Ekspozycja prezentuje archiwalne zdjęcia i teksty w językach tureckim, polskim i angielskim. W kolekcji chrzanowskiego muzeum, które przygotowało wystawę, znajduje się łącznie 48 zdjęć wykonanych przypuszczalnie w okresie od września 1916 do maja 1917 przez polskiego fotografa Kazimierza Kuzyka, oddelegowanego do sztabu tureckiej 19. Dywizji w Kurzanach. W opinii historyków zbiór ten posiada bezcenną wartość. Całość ekspozycji uzupełnia pięć map, ukazujących szlak bojowy i walki prowadzone przez osmański XV Korpus w Galicji. Z trójjęzycznych tekstów dowiedzieć się można nie tylko zmaganiach toczonych na tych ziemiach przez tureckich żołnierzy, ale także o ich życiu codziennym na tyłach frontu, wizytach składanych im przez osmańskich książąt, o hospitalizacji rannych i cmentarzach wojennych (m.in. w Krakowie), czy wreszcie o kulisach powstania krakowskiej turkologii. Autorem i kuratorem wystawy jest dr Piotr Nykiel z Katedry Turkologii UJ, który 11 maja wygłosi wykład w MBP. W latach 2016-2017 wystawa pokazywana będzie w kilku miastach Polski, Europy Środkowej oraz w Turcji.

Na wykład oraz wystawę zapraszają Chargé d’Affairs Ambasady Republiki Turcji Radca-Minister İstem Circiroğlu, dyrektor Yunus Emre Enstitüsü dr hab. Öztürk Emiroğlu oraz dyrektor stalowowolskiej MBP Ewa Biały.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy