Nowy numer 28/2018 Archiwum

Świat gadów

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę pokazującą świat gadów.

14 Marca
MR w Stalowej Woli, godz. 08:00
Organizator: MR w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Anakonda zielona, krokodyl nilowy, waran indyjski, boa dusiciel – te i wiele innych zwierząt będzie można zobaczyć na wystawie Świat gadów prezentowanej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tym razem zapraszamy na wyprawę w fascynujący świat, gdzie kilkadziesiąt eksponatów, w tym okazy gadów zaprezentowanych na ekspozycji, zostanie udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Ten bogaty zbiór zawiera zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Wystawa będzie niewątpliwie atrakcją dla miłośników przyrody, przybliżając tajemnicze życie współczesnych gadów oraz ich prehistorycznych przodków – dinozaurów.

Gady to gromada zwierząt, które wciąż nas zadziwiają i zaskakują swoją naturą. Zarówno te żyjące współcześnie, jak i prehistoryczne giganty wzbudzają wiele emocji i ciekawość człowieka. Opanowały prawie wszystkie kontynenty, co świadczy o ich umiejętności przystosowania się do bardzo skrajnych warunków. Gady z całego świata prezentowane będą w kilku modułach wystawowych w podziale na obszary ich występowania, w scenerii znakomicie oddającej środowisko naturalne. Zwiedzający będą mogli dotknąć wylinki węża, zobaczyć z bliska skorupę żółwia lamparciego i łapę krokodyla oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o prehistorycznych olbrzymach, ale także zobaczyć ogromną czaszkę krokodyla kredowego Steneosaurusa, czaszki labiryntodontów i inne ślady ewolucji gadów. Na wystawie przedstawieni zostaną też niezwykli gadzi „rekordziści”, jak choćby najdłuższy wąż, największa jaszczurka, najdłuższe zęby jadowe czy największy gad w historii Ziemi.

Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Zajęcia przygotowane dla szkół będą miały charakter interaktywny i zobrazują wiele tematów podejmowanych na lekcjach przyrody i biologii. W propozycjach warsztatowych znalazły się zajęcia dla wszystkich szkolnych grup wiekowych.

Także dla rodzin zostały przygotowane kreatywne zajęcia artystyczne, gry i zabawy oraz animacje i filmy, które ułatwią poznanie świata gadów również najmłodszym. Częścią wystawy będzie strefa edukacyjna, gdzie do dyspozycji zwiedzających obok gier, zabaw, łamigłówek, będą projekcje filmowe i nowatorskie formy edukacyjne - animacje multimedialne i podłoga interaktywna.

Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie. Kurator wystawy: prof. W. Krzemiński, współpraca A. Garbula - Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma