Nowy numer 15/2024 Archiwum

Koncert oratoryjno-symfoniczny w Nowej Dębie

SOK w Nowej Dębie zaprasza na koncert oratoryjno - symfoniczny inaugurujący obchody Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

13 Grudnia
godz. 18:00
Organizator: SOK w Nowej Dębie

Udział zapowiedzieli:

Narodowe Centrum Kultury oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zapraszają do Nowej Dęby, gdzie w niedzielę, 13 grudnia br. o godz. 18:00 odbędzie się koncert oratoryjno-symfoniczny inaugurujący obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. To wyjątkowe wydarzenie, wsparte przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poprzedzi przyszłoroczne imprezy organizowane w całej Polsce, upamiętniające przyjęcie przez Mieszka I chrztu św. w 966 roku, który na zawsze odmienił losy naszego Kraju i Narodu.

 

Repertuar koncertu stanowić ma odniesienie do historii polskiej państwowości powiązanej nierozłącznie ze Chrztem Polski w 966 roku. Zawiera najstarszy polski hymn Bogurodzicę pochodzący z XIV wieku, kościelną pieśń zawierzenia Opatrzności Bożej Boże coś Polskę przez tak liczne wieki, oraz monumentalne arcydzieło wszechczasów, niedokończone Requiem d-moll W.A.Mozarta. Requiem, msza żałobna, powstało niemal równocześnie (1791 r.) z upadkiem Rzeczypospolitej, która zniknęła z map Europy na 123 lata. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku okupione zostało wielkim wysiłkiem i ofiarami Polaków. Symboliczna jest także data odbycia koncertu: 13 grudnia 2015 roku, która w najnowszej historii Polski jednoznacznie kojarzy się z 34. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. – „Requiem” to hołd złożony tym wszystkim ludziom, pokoleniom, których cierpienie przyczyniło się do tego, że dzisiaj możemy się cieszyć w Polsce pełnią wolności i suwerennością Narodu Polskiego – komentuje Krystian Rzemień, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Radość z niepodległej Polski podkreśli ostatni utwór koncertu Alleluja z oratorium Mesjasz G.F.Haendla. To radość ze zmartwychwstania Rzeczypospolitej.

 

Kanon proponowanych utworów bezpośrednio nawiązuje do kultury i tradycji chrześcijańskiej, z której polska kultura i państwowość wyrasta, bo gdyby Mieszko I w naszym imieniu nie przyjął chrztu od Kościoła Rzymsko-Katolickiego w 966 roku, to nie wiadomo, jakie style artystyczne z każdej dziedziny sztuki wiodłyby przez tyle stuleci prym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Obowiązuje darmowa rezerwacja miejsc dostępna w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie – szczegóły, tel. 15 846 2410.

 

W programie wydarzenia przewidujemy odczyt krótkiej prelekcji, przygotowanej przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, poruszającej tematykę udziału tradycji chrześcijańskiej w kulturze Polski oraz wymiar znaczenia przyjęcia Chrztu Polski w 966 roku.

Dodatkowym punktem będzie wręczenie statuetek „Mecenas kultury 2015” dla trzech najważniejszych mecenasów kultury Miasta i Gminy Nowa Dęba, którzy w sposób szczególny przyczynili się do krzewienia kultury na tym terenie.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Patronat honorowy nad koncertem objęli: Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Bp Krzysztof Nitkiewicz oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Zbigniew Chmielowiec.

 

Patronat medialny nad koncertem objęły redakcje: Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów, Radio „Leliwa”, Tygodnik „Gość Niedzielny”, Tygodnik „Niedziela”.

 

W programie koncertu:

BOGURODZICA, BOŻE COŚ POLSKĘ, Wolfgang Amadeus Mozart - REQUIEM d-moll, Georg Friedrich Händel – ALLELUJA.

 

Koncert wykonają:

Karin Wiktor-Kałucka – sopran, Agnieszka Cząstka – alt, Marcin Kotarba – tenor, Jacek Ozimkowski – bas, Krakowska Orkiestra Radiowa, Chór  „Kanon”  im. B.Nowodworskiego w Krakowie, dyrygent - Ryszard Źróbek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy