Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z życia gwardzisty

13 września 2015 r. o godz. 16.00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Międzyuczelnianej odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu badawczego Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pn. Z życia gwardzisty. Tradycja i transformacje Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego.

13 Września
MBP. Sala konferencyjna, godz. 16:00
Organizator: MR i MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

13 września 2015 r. o godz. 16.00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Międzyuczelnianej odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu badawczego Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pn. Z życia gwardzisty. Tradycja i transformacje Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego. Unikalna w skali Polski tradycja została opracowana na nowo z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod.
 
W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane wyniki projektu: wystawa plenerowaZ życia gwardzisty. Gwardia Narodowa z Majdanu Zbydniowskiego. Historia – tradycja – współczesność,wirtualne archiwum tradycjiPoznaj tradycjeoraz rozstrzygnięcie konkursuWGwardii od pokoleń. 
 –Wystawa jest rezultatem terenowej pracy badawczej oraz współpracy z Gwardią, na czele z komendantem Adamem Michałem Chciukiem–mówi autorka projektu Elżbieta Skromak. – Dzięki temu udało się dotrzeć do mało znanych fotografii i informacji dotyczących gwardzistów oraz wykonać profesjonalną dokumentację fotograficzną tradycji uczestnictwa Gwardii w ważnych wydarzeniach kościelnych, patriotycznych i okolicznościowych. Na ekspozycji znalazło się blisko 100 fotografii archiwalnych oraz reportażowych, zrealizowanych w ramach tegorocznego projektu, opatrzonych obszernym komentarzem.
Stworzenie specjalnego wirtualnego archiwum Poznaj tradycje– zodsłoną pierwszą poświęconą Gwardii – dajedodatkowo możliwość popularyzowania tej tradycji oraz pozyskiwania dotąd nieznanych materiałów. Na portalu znalazł się film dokumentujący udział Wojska Majdańskiego w tegorocznych obrzędach Wielkiego Tygodnia, fotografie oraz historie rodzinne, zgłoszone na konkurs WGwardii od pokoleń, który adresowany był do osób, mogących poszczycić się i udokumentować kilkupokoleniowe tradycje przynależności swoich członków do Gwardii.
Poza projektem Muzeum planuje wydanie jeszcze w tym roku publikacji poświęconejGwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego. 
Bliższe informacje: Elżbieta Skromak, tel. 15 844 85 56, wew. 15e-mail: eskromak@muzeum.stalowawola.pl.
Projekt dofinansowano ze środków MinistraKultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe priorytet Kultura ludowa i tradycyjna.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy