Nowy numer 3/2021 Archiwum

Na ratunek dla Kasi

20 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Agnieszki i innych pacjentów.

20 Września
MBP w Stalowej Woli, godz. 10:00
Organizator: MBP, Fundacji DKMS Polska i Stowarzyszenie Dobro Powraca

Udział zapowiedzieli:

WIELKIE ODLICZANIE ROZPOCZĘTE 


Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli ruszyły pełną parą.

 

20 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Agnieszki i innych pacjentów. Rodzina oraz przyjaciele Agnieszki liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Stalowej Woli.

 

Sławek, narzeczony Agnieszki, zwraca się do Państwa z gorącą prośbą: „ Apeluję do Państwa o rejestracje do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS Polska. Dla każdego z Nas oddanie 4 ml krwi to bardzo niewiele, ale dla Agnieszki i innych w podobnej sytuacji co ona, jest to możliwość na znalezienie Dawcy – a w rezultacie jest to szansa na życie, realizacje zamierzonych celów, spełnienie marzeń”

 

Agnieszka Cichoń ma 33 lata, od urodzenia mieszka w Stalowej Woli. Nie wyobraża sobie innego miejsca do życia, wśród wspaniałej rodziny i przyjaciół. Wraz ze Sławkiem, swoim narzeczonym wychowują syna Sebastiana, który jest radością jej życia. Pasją Agnieszki są kwiaty: „ Opieka nad ogródkiem i kwiatami w mieszkaniu daje mi dużo satysfakcji. Cieszy mnie jak rośliny, o które dbam rosną i pięknie rozkwitają”. Wolne chwile najchętniej spędza ze Sławkiem i Sebastianem. „Spędzamy czas aktywnie – wspólne wyprawy rowerowe, długie spacery, wyjazdy za miasto. W niepogodę oglądamy polskie komedie, które wprowadzają nas w dobry nastrój”. Niestety, u Agnieszki zdiagnozowano ciężki nowotwór krwi. Na szczęście Aga nie traci nadziei: „Moja choroba - ostra białaczka limfo blastyczna jest uleczalna, ale warunkiem jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego ponieważ mój jedyny brat nie może zostać moim Dawcą„– tłumaczy, mocno wierząc,
że znajdzie swojego bliźniaka genetycznego, który będzie mógł podarować jej dar nowego życia. 

 

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Agnieszki na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Polstransplantu ponad 870.000 potencjalnych Dawców, i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Agnieszką.

Rodzina i przyjaciele Agnieszki nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Agnieszce i Innym” ruszyły pełną parą.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi, dlatego w akcji weźmie udział ponad 20 wolontariuszy, 4 pielęgniarki i lekarz.

- Dla każdego z nas oddanie 4 ml krwi to bardzo niewiele – być może dla Agnieszka jest to szansa na znalezienie dawcy – tłumaczył Ewa Nawrot, pracownik Fundacji DKMS Polska -  Apeluję do Waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:               20 września 2015 r.

Godzina:         10:00 – 16:00

Miejsce:          Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli

Adres:             ul. ks. J. Popiełuszki 10,  Stalowa Wola

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem w tytule przelewu: „SWA001”. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 733 000 (lipiec 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 258 (lipiec 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy