Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Narodowe czytanie Lalki

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na wspólne czytanie Lalki.

5 Września
godz. 17:00
Organizator: MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Wspólnie przeczytają „Lalkę”  Bolesława Prusa

Najciekawsze, śmieszne i wzruszające. Takie fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa wybrano do zaprezentowania widzom, czytelnikom i miłośnikom literatury w Stalowej Woli. Zostaną one odczytane przez reżyserów i aktorów siedmiu stalowowolskich teatrów, a także gości specjalnych: prezydenta miasta oraz starostę stalowowolskiego. A wszystko w ramach akcji Narodowego Czytania, jaka co roku odbywa się w bibliotekach, szkołach i instytucjach kultury w całej Polsce. Na słowno-muzyczne widowisko, które potrwa około godziny, zapraszamy do patio Biblioteki Międzyuczelnianej, w dniu 5 września. Początek godzina 17.00. Wstęp wolny.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku publicznie czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wybrano „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem akcji będzie zatem pisarz, stawiający nieprzebrzmiałe ważne pytania, dotyczące tak egzystencji, jak i życia społeczno-politycznego.

W Stalowej Woli „Lalkę” Prusa zaprezentują teatry: Okna,  Wyjście, Blagier, a także Teatr UTW, Teatr lalkowy Przytulanka, Teatr Jak Się Patrzy i Amatorski Teatr Dramatyczny im J. Żmudy. Na zaproszenie do wspólnego czytania z ochotą odpowiedzieli również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i stalowowolski starosta Janusz Zarzeczny. A skoro tak, to samorządowcy wystąpią na scenie obok aktorów. Fragmenty „Lalki” przeplatać będzie część muzyczna, za którą odpowiadają nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza, Miejski Dom Kultury, oraz Państwowa Szkoła Muzyczna i Spółdzielczy Dom Kultury to instytucje odpowiedzialne za przygotowanie tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Stalowej Woli..

Akcja ma popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy