Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wieczór autorski

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na wieczór autorski z pisarka Aleksandrą Ziółkowską – Boehm, ostatnią asystentką Melchiora Wańkowicza.

26 Maja
MBP w Stalowej Woli (II piętro)., godz. 18:00
Organizator: MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na wieczór autorski z pisarka Aleksandrą Ziółkowską – Boehm, ostatnią asystentką Melchiora Wańkowicza. Na spotkanie zapraszamy do budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, we wtorek, 28 maja, na godzinę 18.00 (sala spotkań nr 2, II piętro).

Aleksandra Ziółkowska utrzymuje żywe kontakty z pracownikami MBP, a choć mieszka na stałe w USA, w Wilmington w stanie Delaware, niezmiernie interesuje się Stalową Wolą, tym jak rozwija się miasto opisane przez Wańkowicza.

W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction). Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza (Pisarz zapisał jej swoje archiwum i zadedykował drugi tom Karafki La Fontaine’a): Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza.

Są także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: Z miejsca na miejsce, Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża (która otrzymała nagrodę najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie, a także Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich 2007). Inne książki to m.in. Dreams and Reality, The Roots Are Polish, Moje i zasłyszane, Kanada, Kanada, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie, Nie tylko Ameryka, Podróże z moją kotką, Nie minęło nic, prócz lat (z Szymonem Kobylińskim).

Swoje życie opisała w barwnej autobiografii Ulica Żółwiego Strumienia. Ostatnio wydane książki to: Otwarta rana Ameryki, Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon i Na tropach Wańkowicza po latach. W USA: Open Wounds – A Native American Heritage, On the Road with Suzy: From Cat to Companion.

Obecnie pisarka przebywa w Polsce. Spotkała się z czytelnikami w Warszawie, Częstochowie, 25 maja będzie obecna na rozdaniu nagród radiowych „Melchiory” w Programie 3 Polskiego Radia. A 28 maja przyjedzie do Stalowej Woli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy