Lalki polskie, lalki świata

Lalki polskie, lalki świata
19 Października 16:00
Pałac Wielopolskich, ul. Świętokrzyska 37. Ostrowiec Świętokrzyski.
Organizator: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
Pobieranie...

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki" zapraszają na wystawę.

Lalki polskie, lalki świata

19 października o godzinie 16:00 zapraszamy do Pałacu Wielopolskich na otwarcie wystawy "Lalki polskie, lalki świata".

Prezentowana wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia polskie lalki w strojach regionalnych i historycznych, druga natomiast lalki z ponad dwudziestu krajów świata, ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych organizowanego w latach 1974 – 2000. Celem Biennale było upowszechnienie wiedzy o tradycjach, folklorze i obyczajach innych krajów, a także wymiana doświadczeń służących zachowaniu tradycji - w zakresie kultywowania istniejących form plastyki ludowej i reaktywowania form zanikających. W dziesięciu edycjach Biennale uczestniczyło 45 państw z sześciu kontynentów reprezentowanych przez blisko 220 wystawców i ponad 3500 prac. Lalki są własnością Fundacji „Cepelia” Polska sztuka i Rękodzieło w Warszawie, która organizując podobne wystawy pragnie popularyzować bogactwo folkloru i rękodzieła krajów świata i Polski.

Od czasów najdawniejszych, od najstarszych śladów ludzkiej cywilizacji lalka towarzyszy człowiekowi i jego kulturze. To od lalki będącej odwzorowaniem wizerunku ludzkiego rozpoczyna się edukacja dziecka. Lalka zabawka wprowadza w życie rodzinne i społeczne, przysposabiając do przyszłych ról, jakie przyjdzie pełnić w życiu dorosłym. Dziewczynki bawiąc się przygotowują się do roli kobiety i matki, chłopcy przy pomocy figurek wojowników, żołnierzyków, wyobrażeń zwierząt także szykują się do przyszłych ról życiowych - myśliwego, głowy rodziny i jej obrońcy.

Celem wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej wynikającego z wielowiekowej tradycji, z oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej; pokazanie niezwykłych umiejętności, które jeszcze w wielu regionach Polski są kontynuowane i zgodne z lokalnym przekazem. Prezentowane na wystawie lalki w strojach regionalnych wykonywane są z wielu powodów. Twórcy wytwarzają je by zachować kulturę i tradycję swoich państw. W niektórych krajach lalki służą do celów edukacyjnych i religijnych. Lalki w strojach grup etnicznych, regionalnych i narodowych stały się popularne wraz z rozwojem turystyki, gdy zaczęto je przywozić z podróży dla zachowania w pamięci specyfiki i piękna odwiedzanych miejsc.

Mamy nadzieję, że obejrzenie barwnych figurek nie będzie wyłącznie wrażeniem estetycznym, pragniemy aby był to również klucz do poznania i zrozumienia innych kultur, ale także własnego dziedzictwa. 

Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne "Malowana lala".

Otwarcie wystawy: 19 października (niedziela) 2014 roku, godzina 16:00, Pałac Wielopolskich, ul. Świętokrzyska 37.

Wystawę oglądać będzie można do 31 stycznia 2015 roku.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..