Nowy numer 24/2021 Archiwum

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na spotkanie z Wojciechem Jagielskim

10 Października
MBP w Stalowej Woli. Sala konferencyjna II piętro., godz. 18:00
Organizator: MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli im. Melchiora Wańkowicza serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim - cenionym reporterem, wieloletnim dziennikarzem i korespondentem „Gazety Wyborczej”, a obecnie Polskiej Agencji Prasowej.

Wojciech Jagielski - publicysta, korespondent wojenny, świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Wieloletni obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Jeździ wszędzie tam, gdzie dzieją się wydarzenia mające wpływ na losy świata.

- Reporter jest od opisywania, a nie od wartościowania. Wyjeżdżając w rejony ogarnięte wojną lub rewolucją zamieniam się w „robota”, dla którego liczy się tylko wykonanie zadania. Jako Wojciech Jagielski przejmuję się i wzruszam, ale jako reporter jestem chłodnym obserwatorem – mówi sam o sobie.

 Do tej pory ukazało się 6 książek autorstwa Wojciecha Jagielskiego: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012) czy „Trębacz z Tembisy” (2013). Książki Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski, hiszpański i niderlandzki.

Był dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike (2003, 2010) oraz do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Laureat m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody "Literatura z frontu", nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Uhonorowany przez ministra spraw zagranicznych odznaką honorową Bene Merito.

Podczas wieczoru autorskiego Jagielski opowie o swoich książkach, niebezpiecznych sytuacjach, w których znalazł się zbierając materiały, odpowie na pytania publiczności. Będzie także możliwość zakupienia książek autora oraz zdobycia autografu. Wieczór autorski jest jedną z imprez w ramach IX Stalowowolskich Dni Książki.

Termin i miejsce spotkania: piątek, 10 października, godz. 18.00, budynek Biblioteki Międzyuczelnianej, ul. ks. J. Popiełuszki 10, sala konferencyjna (II piętro).

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy