Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Wieczór poezji

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zaprasza na promocję tomiku poezji Ryszarda Mścisza.

25 Września
MBP w Stalowej Woli, godz. 18:00
Organizator: MBP w Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Korytarze słów

To tytuł najnowszego, szóstego już tomiku poezji Ryszarda Mścisza. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza na promocję tej publikacji w dniu 25 września o godzinie 18. Impreza zorganizowana zostanie w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, w sali bankietowej na II piętrze.

Jak interpretować tytuł tomiku? - Wiele moich wierszy, to zmaganie się z własną twórczością, słowami. Te słowa mają różne zaułki, wyjścia – można powiedzieć. Zdarza się niekiedy, że twórca wpada w pułapkę i nie dociera do „salonu słowa”, tylko błąka się przez te korytarze znaczeń, próbuje znaleźć odpowiednią miarę dla słów, stara się odpowiednio je złożyć, wyrazić swoje myśli. Wiele wierszy w tomiku eksponują właśnie słowo i proces twórczy – podpowiada sam poeta. Mścisz przyznaje, że w swoich utworach sceptycznie podchodzi do tego, co chce wyrazić, a co ostatecznie zostaje przelane na papier. I że ma w stosunku do siebie spore wymagania. – Często jest tak, że to, co stworzę, nie jest na miarę tego, co chciałbym stworzyć. Można powiedzieć, że jestem nawet zawiedziony, chciałbym wyrażać swoje przemyślenia w doskonalszy sposób – przekonuje autor „Korytarzy słów”.

Tomik składa się z dwóch części. Pierwsza, znacznie obszerniejsza, „Myśli przymierzają słowa”. To w niej poeta skupia się właśnie nad procesem twórczym. Druga, „Terra Cognita”, w której umieszczono zaledwie siedem utworów. Mścisz opisuje miejsca mu bliskie. – Są akurat rocznice powstania wszystkich szkół w mojej okolicy. Jest 70-lecie szkoły w Rudniku, 20-lecie szkoły w Jeżowem... Te utwory powstawały już wcześniej, ale nie pasowały do żadnego z wcześniejszych tomików. Okolicznościowe wiersze mogą nieco rozbijać kompozycję tomiku, ale „okazjonalna nuta” zwyciężyła i ten mini cykl zdecydowałem się umieścić – wyjaśnia poeta.

Ryszard Mścisz – poeta, krytyk literacki, satyryk, regionalista i publicysta. Urodził się w 1962 roku w Stalowej Woli, przez całe życie mieszka w Jeżowem. Jest nauczycielem – polonistą w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół. Autor tomików poetyckich: „Życie to tylko impresje”, „Wibracje”, „Na strunach lat”, „Roześnienie” oraz „Strumienie poezji”. W swoim dorobku ma także dwa zbiory tekstów satyrycznych „Zezem na świat” i „Swojski diabeł i inne humoreski”. Mścisz to także laureat I nagrody XI Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono 2005” w Nowej Sarzynie i zdobywca tytułu Mistrza Poetyckiego Wrzeciona oraz wielu nagród i wyróżnień różnych edycji tego konkursu.  Otrzymał także „Nagrodę Publiczności” w Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca (2012), „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu (2011). Jest laureatem Nagrody Literackiej Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” za tomik „Wibracje”. Dwukrotnie wyróżniony „Złotym Piórem” nagrodą rzeszowskiego oddziału ZLP.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy