Nowy numer 17/2024 Archiwum

Błękitem zapamiętane

SOK w Nowej Dębie zaprasza na otwarcie wystawy Janusza Kirenko.

30 Maja
Sala kameralna SOK, godz. 17:00
Organizator: SOK w Nowej Dębie

Udział zapowiedzieli:

W latach 1978-1982 Janusz Kirenko odbył studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień nauk humanistycznych uzyskał w 1988 roku a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w roku 1999. W czerwcu 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. W dorobku naukowym posiada 16 monografii, 180 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych ,opracowań dydaktycznych oraz projektów praktycznych do wykorzystania w edukacji specjalnej i zdrowotnej oraz rehabilitacji. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.

W 2008 roku otrzymał prestiżowy medal „Twórcy polskiej rehabilitacji”, przyznany przez kapitułę Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie rehabilitacji. Poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem. Tworzy ikony, uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelowe. Wystawia w kraju i zagranicą. Janusz Kirenko nie tylko maluje ale również sięga po trudną, wymagającą dużej dyscypliny słownej konwencję haiku.

W 2007 roku debiutował Tomikiem Wierszy pod tytułem: Nieodgadnione snu udręki, by w kolejnych latach opublikować: W drażliwości swej (2008) i Takie tam, portrety, reflekcje, impresje (2009), Pejzaż. W poszukiwaniu harmonii (2012). W 2013 roku wydał autobiografię zatytułowaną Chwila. Wybrane prace malarskie Profesora zdobią cykl kart jubileuszowych wydanych z okazji 70-lecia UMCS (2013).

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy