Ostatni koncert

16 Maja 19:00
Zamek w Baranowie Sanomierskim
Organizator: SOK w Nowej Dębie i ARP oddział w Baranowie Sandomierskim
Pobieranie...

SOK w Nowej Dębie zaprasza na ostatni już koncert z cyklu "MARGARITAE BAROCI” .

Festiwal muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI” to nowa propozycja Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, który jest jego organizatorem. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Edycja w 2014 roku obejmuje cykl sześciu koncertów, w tym dwa kameralne i cztery organowe.

 

Piątek, 16 maja 2014 r., godz. 19:00. Zamek w Baranowie Sandomierskim.

Wstęp na koncert bezpłatny - obowiązują darmowe wejściówki dostępne w:

sekretariat SOK w Nowej Dębie,

Zamek w Baranowie Sandomierskim,

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim,

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu,

Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu.

 

Koncert wykona organista Mariusz Ryś.

 

 

Mariusz Ryś urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, dyrygent, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy),  tam też ukończył  studia doktoranckie.  Uczestniczył również w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty jako solista i kameralista, dokonał  nagrań dla radia i telewizji. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych  w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.  W latach 1997-2011 wicedyrektor  Wojewódzkiego, obecnie - Tarnobrzeskiego Domu Kultury i od 2008 r organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r  Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzeg za upowszechnianie kultury. W 2013 r. powołany przez Biskupa Sandomierskiego na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

 

INFORMACJE OKOMPOZYTORACH I UTWORACH

Gaspard Corrette urodził się około 1671 roku we Francji. Był organistą w kościele St-Herbland w Rouen. W około 1720 roku przeniósł się do Paryża. Był znanym francuskim organistą i kompozytorem epoki baroku. Dokładna data jego śmierci nie jest znana, ale wiadomo, że zmarł przed rokiem 1733.

W czasie koncertu usłyszymy wybrane części utworu Messe du 8e ton kompozycji G.Corrette'a.

 

Dietrich Buxtehude urodził się w roku 1637 w rodzinie organisty i nauczyciela. Niedługo po narodzinach Dietricha ojciec został organistą w Helsingborgu w Szwecji, skąd przeprowadził się do położonego po duńskiej stronie Sundu Helsingoru, by grać w tamtejszej katedrze św. Olafa. Ojciec wykształcił muzycznie syna, który powtórzył rodzinny szlak: w latach 1657 albo 1658 do 1660 Dietrich Buxtehude był organistą kościoła Mariackiego w Helsingborgu, a od 1660 do 1688 w kościele pod tym samym wezwaniem w duńskim Helsingorze. W 1668 Buxtehude objął po zmarłym Franzu Tunderze posadę organisty w kościele Mariackim w Lubece. Tam też poślubił młodszą córkę Tundera, z którą doczekał się pięciorga dzieci. Sporą popularność zyskały zainicjowane przez Buxtehudego i organizowane pięć niedziel w roku koncerty Abendmusiken, na których prezentowano muzykę religijną poza nabożeństwami. Dietrich Buxtehude zmarł w 1707 . Z pięciorga dzieci przeżyła go tylko jedna córka, którą pojął za żonę, zgodnie z lubeckim zwyczajem, nowy organista kościoła, Johann Christian Schieferdecker. Twórczość Buxtehudego (obok Nicolausa Bruhnsa) stanowi szczytowe osiągnięcie północnoniemieckiej szkoły organowej. Styl gry i komponowania utworów zyskał szerszy rozgłos i miał duży wpływ m.in. na Jana Sebastiana Bacha, który w 1705 przybył do Lubeki, by posłuchać Buxtehudego, a oczarowany został dłużej, niż planowano. Dwa lata wcześniej (w 1703) muzyka odwiedzili Georg Friedrich Händel i Johann Mattheson. Dietrich Buxtehude komponował głównie muzykę organową i kościelną muzykę wokalną, co miało związek z jego pracą organisty. Sławę zapewniły mu wśród współczesnych przede wszystkim Preludia. Katalog twórczości kompozytora, Buxtehude-Werke-Verzeichnis (w skrócie BuxWV) obejmuje 275 utworów.

W czasie koncertu usłyszymy utwór Magnificat primi toni BuxWV 203 kompozycji D.Buxtehude’go.

 

Johann Sebastian Bach urodził się w 1685 r. w Eisenach. Był kompozytorem i organistą niemieckim epoki baroku, jednym z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Zmarł 28 lipca 1750 w Lipsku. Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 znanych utworów, skatalogowanych w XX w. przez Wolfganga Schmiedera (katalog Bach-Werke-Verzeichnis, w skrócie BWV). Wiele kompozycji zaginęło, w tym co najmniej kilkadziesiąt kantat (zachowane roczniki są niekompletne), prawdopodobnie także dwie z czterech pasji, opartych na ewangeliach Nowego Testamentu. Bach sięgał po wszystkie współczesne sobie gatunki muzyczne, poza operą. Pisał utwory na organy i klawesyn, komponował fugi, muzykę chóralną oraz kameralną. Był mistrzem muzyki polifonicznej – doprowadził do doskonałości barokową formę fugi (Das Wohltemperierte Klavier, Kunst der Fuge). W sposób mistrzowski posługiwał się kontrapunktem. Styl muzyczny kompozytora pod koniec jego życia uważany był za anachroniczny, a dzieła uważane za mało wartościowe. Po śmierci Bach został zapomniany, jego nazwisko przyćmiła kariera syna, Carla Philippa Emanuela. Jan Sebastian Bach został ponownie „odkryty” przez Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który w 1829 zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Mateusza w Berlinie. Trzy utwory Bacha nagrane zostały na pozłacanym dysku Voyager Golden Record, umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną w 1977 r.

W czasie koncertu usłyszymy następujące utwory kompozycji J.S.Bacha:

Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662

Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663

Preludium i fuga Es-dur BWV 522

 

Koncert współorganizowany jest z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Baranowie Sandomierskim.

 

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..